Doba, kdy muži toužili více po ženách úspěšných než krásných

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Ela.
Mají muži zájem o úspěšné pracující ženy, nebo dávají raději přednost povrchní kráse? Posuďte sami podle textu z roku 1929, zda se postoj mužů k ženám s vlastní kariérou od té doby nějak změnil.
Následující text pochází z roku 1929

Jakou ženu dnes chtějí muži.

Dříve říkali muži: »Na samostatné ženy kašleme, chceme krásnou ženu.« Žena, která chtěla stejně pracovat, jim byla pro posměch. Obdivovaly se brunetky a blondýnky hezkých nosů a uší, opěvovaly se do nekonečna jejich kadeře a pleť . . .

Mužští si za nimi mohli uběhat paty, bojovali mezi sebou revolvery a meči. Jako zamilovaní zajíci se rvali o krásu, zatím co ona jim jako zaječice unikala s nějakým docela chromým a boje neschopným zajícem.

Méně krásné ženy dostávaly od mužů kopance výsměchu. Malovali je v humoristických listech a smáli se jejich snaze po osamostatnění. Tvrdili, že to krása a jen krása vždycky vyhraje, třeba byla hloupá jako juchtová bota.

Neznamená to, že osamostatnění žen vyrostlo z nedostatku ženské krásy. Vyrostlo z povah všech žen, kterým se muž nehodil. A pak to přišlo dobou.

Přinesla to, že mužův výdělek se stal nehodnotnějším než kdy jindy a že byl muž více než jindy neschopen se docela postarat o rodinu. Byl to někdy perný chleba od muže v rodině, ale byl to přece chleba, třeba suchý, a žena stála věrně i v bídě a vydržela to. Teď se to však nedalo vydržet.

Konečně válka sama při svém nedostatku mužů ukázala ženě, že je schopná k různým povoláním jako muž, proč by si tedy ty peníze nemohla vydělat? Polovina lidstva zůstávala vlastně nevyužita, zaměstnána jen domácími záležitostmi, pro které neměla často ani schopností,

Teď se ženy zmocnily veškeré »mužské« práce, to je vlastně práce, kterou pro sebe dosud uchvátili muži. A nemůžeme říci, že by se to mužům nelíbilo. Skutečně. Teď už muži ani netouží po tom, aby získali ženu oddanou jen domácím pracím, ženu bez vzdělání a vyučení, ženu bez zaměstnání.

Každý chce se pochlubit rodičům i kamarádům, že má »ženu s existencí«.

Žena s existencí je velkou módou. Nehledí se na to, je-li hezká, má-li ten úhledný nos, rozkošná ústa, dvě řady perel v ústech. Tak se dnes ženská krása neposuzuje. Dnes je jiné měřítko: zaměstnání, z toho vyplývající elegance, temperament, vzniklý dobrým jídlem. znalost života a dovednost pohybovat se v životě.

Krása dávných Vlastiček a Růženek odkvetla, neplatí. Žena a dívka rozměklá, citová, oddaná a jen krásná, se nehodí do dnešního životo a není považovaná za módní krásu. Dnes je krásná žena, žena utužená zaměstnáním, zápasem se životem i s okolnostmi a s láskou a zkrásněná sportem.

Taková žena se hledá od mužů, neboť jejich novým názorem jest: »Co já bych živil ženskou! Když je samostatná, ať se sama o sebe stará!«


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Ela.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. května 2019


Diskuze k článku „Doba, kdy muži toužili více po ženách úspěšných než krásných“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.