Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jak si vybrat televizi? (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
V dnešní době máme nepřeberné možnosti, jak si zařídit ultramoderní domácnost. Jestli se nechcete tísnit v kině, lze si dopřát nevšední audiovizuální zážitek i doma. Ovšem jakou televizi vybrat? Víte, co znamenají často užívané pojmy? Poradíme vám.


Co je UHD a 4K televize?

Co očekáváte od televizního přístroje? Patrně kvalitní obraz a zvuk. Jenže když se podíváte na přehled nabízených produktů, vyskočí na vás různé zkratky a technické informace, kterým laik těžko porozumí. Televizory charakterizuje mnoho vlastností.

Vezměme to krátce ve vývoji. Klasická původní televize byla ve formě 2D, následovalo 3D, které už dnes neznamená žádný zázrak. Na řadu přišlo Full HD o rozlišení 1080 pixelů. Můžete se setkat s označením Quad HD, které je v podstatě vylepšenou verzí klasického Full HD. Nejnovější forma Ultra HD (UHD) povýšila na 2160 pixelů. Nejedná se ovšem pouze o posun v číselné řadě.

Laicky nadneseno, UHD poskytuje mnohem lepší soubor prvků videa (barevné spektrum je přesnější, jas ostřejší apod.). UHD nabízí vyčištěnější obraz. Mnozí si UHD pletou se 4K. Zásadní rozdíl se týká opět čísel, zatímco UHD má 3840x2160 pixelů, 4K má 4096x2160 pixelů. Verze 4K se tak týká spíš profesionálních produkčních zařízení. Označení 4K v klasickém spotřebitelském odvětví je tak spíš marketingový tah. Televizory mohou pracovat s takovým rozlišením, specifikace produktu je ovšem mnohem složitější. Nejnověji se nabízí i forma 8K, což znamená rozlišení 16x větší než u Full HD.


Vyplatí se ještě LED televize?

Ve faktorech výběru by měly hrát svoji roli i panely. LCD, plazma či OLED nebo nejnověji QLED? LCD forma představuje dnes už klasiku. „Placatou“ televizi, která vám může stačit, pokud sledujete zpravodajské či publicistické relace. Patříte-li mezi filmové fandy, zážitek z efektu poskytne právě plazma či OLED televizor. Obraz se rozprostírá do celé plochy obrazovky, požitek z filmu je mocný jako v kině. Nejnovější technologie QLED využívá efektních filtrů, které zobrazí větší spektrum barev, čímž se odstín stává reálnějším.

A jak vybírat televizi? Jednoduše se orientujte dle kombinací údajů z těchto dvou odstavců. Nejmodernější kombinaci pro fantastický zážitek představují televize s UHD, 4K a 8K kombinované s technologiemi OLED či QLED. Nejsnadnější bude, když si porovnáte jednotlivé etapy vývoje některého z výrobců, například Samsungu. U něj dle ceny a roku výroby uvidíte, které modely televizí vám poskytnou nevšední zážitek. Vedle Samsungu jsou v této sféře ještě oblíbené televizory LG. Vývoj u tohoto brandu rovněž nabízí spoustu typů přístrojů vysoké kvality.

Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
26. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.