Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Užitečné rady jak fotit malé děti

původně vyšlo: Fotografický obzor 1918, autor neuveden.
Pořídit povedený fotografický portrét dítěte patří mezi nejnáročnější úkoly každého fotografa. Užitečné rady, platné při focení dětí i dnes, najdete v článku z roku 1918.


Snímky dětí.

Fotografování dětí není tak snadné, jak se na první pohled zdá.

I rutinovaný portrétista sezná záhy potíže, jež musí při tom překonávali. Nejsou to jen potíže spočívající na základech technických. Dávno, prve než měli jsme k disposici tak dokonalý materiál, jako za dnešní doby, byly již zhotovovány bezvadné snímky dětské. Nejmodernějši zařízení s nejsvětelnějšími objektivy a ultrarapidními deskami a p. nezaručují samy o sobě dobrý zdar v tomto oboru.

Zde jest hlavní věcí osobní zdatnost operatérova, jež může všem překážkám snadně čeliti. Musí tu býti vyvinut neobyčejně silný smysl pro vycítění dětské duše, pro zvláštnosti a zvyky dítěte, jež musí umět ovládati; neboť nezíská-li si rychle a jistě důvěry takového malého neposedy, těžko mu jest dobrý obraz stvořiti.

A k této úloze hodí se nejlépe žena, ať mladá či starší. Proto se mají dětské fotografie vždy zhotovovati za přítomnosti ženské bytosti, ale pravidelně nelze úlohu takovou svěřiti nikdy osobě z příbuzenstva dítěte.

Osoba ta musí převzíti celé aranžování obrazu, při čemž ovšem musí také vyhověti pokud možno všem intencím osoby fotografující, jíž pak zbývá jen čistě technická stránka.

Neboť platí tu (hlavně míněny jsou děti nejmenší), zásada, že čím méně se operatér stará o děti, tím lépe bývá.

Vůbec se vyplácí pro tento účel vycvičiti si ženskou pomocnou sílu, což se hlavně týká fotografů z povolání, kteří si na to stěžují, že jest s podivem, jak málo starají se 10 tyto úkoly, jež se jim již od přírody vnucují, manželky neb dcery portrétistů.


Původní zdroj historického článku:
Fotografický obzor 1918, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Užitečné rady jak fotit malé děti


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: