Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Mešita ve španělské Córdobě

původně vyšlo: Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.
Jednu krásnou architektonickou památku ve Španělsku vám přiblíží článek z roku 1896.


Oranžový dům a mešita v Kordově, ve Španělsku.

Mešita v Kordově jest jednou z nejkrásnějších památek Maurů, kterou Španělsko může se vykázati. Již vchod jest krásný; vede maurskou branou, nejdříve do hezkého, starého dvora, kde stojí cedry, cypřiše, třistaleté oranžovníky a palmy neznámého stáří.

Rozkošná vůně, jako ze sklenníku, hrne se na vstupujícího. Uprostřed jest stará studna, kde ptáci pijou, ženy naplňují své džbány a ukládají »děti slunce« do stínu; zdá se, jako by nevěděly ničeho o starostech života, jako by stačila jim úplně šťáva oranží a měkké tóny kytary!

Z mešity stal se křesťanský chrám, nic však nemůže jí vzíti zvláštního od stavitelů pocházejícího rázu a sice rázu mramorového lesa. Přes tisíc sloupů z mramoru, jaspisu, porfyru a alabastru zde stojí a tvoří celé bludiště světlých chodeb, do nichž jemnými tony dere se světlo i stíny.

Stavba, jako jest tato, připomíná význam Kordovy za doby Abdurrahmana Velikého. Tehdáž — asi před tisíci lety — obklopovaly městské zdi 600 mešit, 50 nemocnic, 900 veřejných lázní, 600 hostinců, 800 škol a knihovnu se 600.000 rukopisy; sta studentů navštěvovalo zde denně maurské školy, v nichž vyučovalo se hudbě, lékařství, filosofii a mathematice jako na málokterém místě světa.


Původní zdroj historického článku:
Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Mešita ve španělské Córdobě


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: