Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak zajistit dceři svatbu? Poradí vtipný návod z doby našich prababiček

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Myslíte si, že naše prababičky neměly smysl pro humor? Přečtěte si velmi originální recept z roku 1904, popisující jak zajistit aby si budoucí zeť svatbu nerozmyslel a dcera se dobře vdala. Uvedený postup bude jistě fungovat i dnes.


Recept pro matky vdavek schopných dcer.

Vezme se jeden mladý, co možno ještě nezkušený pán a jedna dobře vyfintěná dcera — z hospodářské stránky lépe vždy ta starší, předpokládaje, že by ještě »táhla« — a posadí se k připravené tabuli.

Pak polij zeťáčka in spe zcela zvolna sklenkou dobrého vína. Nerozehřívá-li se, vezmi »další« láhev. Červená-li se, posad ho do sousedního salonku, předurčenou dceru vedle; je-li to v zimě, ke kamnům, uvař hrst ruského thé (tři šálky pro osobu) a nech je pomalu rozehřívat. Je-li to však v létě, doporučuji obzvláště stinnou besídku.

Naskytne-li se příležitost, posad je ke klavíru a ji povzbuzuj, aby zpívala. Vzdychá-li při tom, je dobře. Pak jen se snaž, je po celý večer při té náladě udržeti.

To opakuj dvakrát až třikrát, při čemž budiž hlavním pravidlem dáti pozor, aby oheň nedosáhl přílišné prudkosti.

Neboť je-li příliš prudký, samozřejmě vše přeteče; je-li za to příliš slabý, snadno se vše srazí, neb zamrzne. Jak dlouho se oba v ohni musí udržovati, závisí ovšem od okolností.zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak zajistit dceři svatbu? Poradí vtipný návod z doby našich prababiček


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: