Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Kočka, která kouřila opium

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Drogy užívají nejen někteří lidé, ale někdy i zvířata. Článek z roku 1904 vás seznámí s kočkou, které vyhledávala omamnou moc opia.


Kočka, jež kouří opium.

Čínská čtvrt v San Francisku jest dle svědectví cestovatelů na světě nejubožší a nejšpinavější ukázkou, jak lidé bydlí.

Nyní právě řádí v čínském tom ghettu mor a vláda se odhodlala celou čínskou čtvrt zrušit a assanovat. Ze zapadlého a celkem málo známého středu těchto lidských doupat předvádíme dnes zajímavý obrázek. Jest známo, že valné procento Číňanů a to stejně ve své vlasti jako v cizině oddáno jest zhoubné náruživosti kouření opia.

Opium dává kuřáku zapomínati na několik hodin na starosti a strasti tohoto slzavého údolí a uvádí ve zvláštní stav polovědomého nervového rozčilení, v němž omámenému přicházejí představy rajských radostí, šťastných vidin a chvíle toužené blaženosti. Ovšem probuzení z tohoto stavu jest provázeno tělesnou skleslostí, kocovinou a ztrátou tělesných sil i zdraví, jímž každý kuřák opia draze platí vysněné požitky.

Nicméně nešťastník propadlý kouzlu opiové dýmky ve chvílích světlých okamžiků nemá jiné myšlenky, než jak by opatřil si novou dávku opia. Tato vášeň provázena jest rychlým hubnutím a posléz končí smrtí. Muž na našem obrázku, chystající se právě zapáliti si novou opiovou kuličku, jest bývalý zámožný čínský obchodník, jenž kuřácké své vášni obětoval již celé jmění. Z jeho zbytků zařídil si noclehárnu, najatou jizbu, vyzdobenou plakáty, v níž poskytuje za nepatrný poplatek nocleh svým ještě chudším spolukrajanům. Výtěžek stačí právě na skrovné živobytí a na — opium.

Zmíněný muž chová u sebe kočku, jež podobně jako její pán zvykla si na opiové halucinace. Jakmile zpozoruje, že pán chystá se zanítiti dýmku, přikrade se a s oblibou nechává na sebe foukati opiový dým. Omámení dostavuje se u ní záhy. Odplíží se potom kamsi do kouta, kde oddá se opiovým snům o kočičím ráji. I u ní po nastalém spánku následuje »kocovina«, v tom případě skutečně doslovná, leč to nevadí, aby při nejbližší příležitosti zvíře se stejnou vášní jako jeho pán neoddávalo se ubíjejícímu požitku.

Jest to zajisté zjev nejen pro přírodozpytce, ale i pro laiky nejvýš interesantní. Náš obrázek kočky kouřící opium nemá dosud, pokud známo, důstojného protějšku.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Kočka, která kouřila opium


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: