Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Úprava pražských tramvají, která má zajistit bezpečí sražených chodců
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

Srážka tramvaje s chodcem je vždy velmi nebezpečná událost, která může skončit vážným zraněním nebo smrtí. Článek z roku 1904 vám ukáže nový český vynález, který tomu měl konečně zabránit.


Nový ochranný rám elektrických vozů v Praze.

Až dosaváde vyvolávalo pouhé pojmenování »ochranný rám« mimo volné zděšení a oprávněnou nevoli v celé naší veřejnosti pražské.

Nebylo to zařízení na ochranu a spásu nevinně postiženého pasažéra, ale spíše přístroj, který jakoby ve chvíli, kdy se mu přiblížil nešťastník, démonicky oživnul a sáhl po oběti, aby ji roztrhal a kosti jí rozlámal!

»Ochranný rám« stal se pravým postrachem každého turisty pražského dláždění, vyhledávaje si s pravou raffinovaností oběť na oběť.

Konečně však i na něj došlo — řádění jeho bude snad navždy už přítrž učiněna a bezpečnost našich ulic stoupne o všemožná procenta. Jedná se nyní jen o to, aby nový tento přístroj, který už výborně při jedné bezděčné demonstraci na ubohé stařeně, pod elektrický vůz stržené a rámem zachráněné, byl zaveden ke všem vozům elektrické dráhy pražské, a to co nejdříve!

Jest to, což také při tom potěšitelné, vynález český, jehož původci jsou vrchní inženýr pražských elektrických drah, Svoboda, vrchní kontrolor Jirgl a zámečník Václav Charvát.

Sestává ze síťového rámu, na nějž když předmět nějaký narazí, spadne vlastní ochranný rám košťatový k zemi a zabrání smýkání a zranění těla lidského. Naše vyobrazení předvádí nám rám ten v plné činnosti — an odstraňuje od vozu muže, který dobrovolně demonstroval na sobě blahodárnou činnost přístroje -— jest to sám jeden z vynálezců a strůjců, zámečník pan Charvát.původ historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. dubna 2019Debata k článku 'Úprava pražských tramvají, která má zajistit bezpečí sražených chodců'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.