Úprava pražských tramvají, která má zajistit bezpečí sražených chodců

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Srážka tramvaje s chodcem je vždy velmi nebezpečná událost, která může skončit vážným zraněním nebo smrtí. Článek z roku 1904 vám ukáže nový český vynález, který tomu měl konečně zabránit.


Nový ochranný rám elektrických vozů v Praze.

Až dosaváde vyvolávalo pouhé pojmenování »ochranný rám« mimo volné zděšení a oprávněnou nevoli v celé naší veřejnosti pražské.

Nebylo to zařízení na ochranu a spásu nevinně postiženého pasažéra, ale spíše přístroj, který jakoby ve chvíli, kdy se mu přiblížil nešťastník, démonicky oživnul a sáhl po oběti, aby ji roztrhal a kosti jí rozlámal!

»Ochranný rám« stal se pravým postrachem každého turisty pražského dláždění, vyhledávaje si s pravou raffinovaností oběť na oběť.

Konečně však i na něj došlo — řádění jeho bude snad navždy už přítrž učiněna a bezpečnost našich ulic stoupne o všemožná procenta. Jedná se nyní jen o to, aby nový tento přístroj, který už výborně při jedné bezděčné demonstraci na ubohé stařeně, pod elektrický vůz stržené a rámem zachráněné, byl zaveden ke všem vozům elektrické dráhy pražské, a to co nejdříve!

Jest to, což také při tom potěšitelné, vynález český, jehož původci jsou vrchní inženýr pražských elektrických drah, Svoboda, vrchní kontrolor Jirgl a zámečník Václav Charvát.

Sestává ze síťového rámu, na nějž když předmět nějaký narazí, spadne vlastní ochranný rám košťatový k zemi a zabrání smýkání a zranění těla lidského. Naše vyobrazení předvádí nám rám ten v plné činnosti — an odstraňuje od vozu muže, který dobrovolně demonstroval na sobě blahodárnou činnost přístroje -— jest to sám jeden z vynálezců a strůjců, zámečník pan Charvát.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. dubna 2019


Diskuze k článku „Úprava pražských tramvají, která má zajistit bezpečí sražených chodců“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.