Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Železnice za dob Rakousko-Uherska: vězení pro cestujícího za to, že chtěl jízdenku v češtině

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Za dob Rakousko-uherské monarchie byla na našem území čeština teoreticky rovnocenná němčině. Jak to ale ve tehdy ve skutečnosti fungovalo na státní železnici a v autobusech, s tím vás seznámí článek z roku 1908.


Poměry na drahách v Čechách i na Moravě

Národnostní poměry na nově sestátněných drahách v Čechách i na Moravě vzbuzují opravdový úžas.

Nedávno byli čeští cestující od německého úředníka státních drah v M. Šumperku za to, že žádali lístek česko-německý, vsazeni do vězení na celou noc!

Místní dráha trutnovsko-poříčská má jízdní lístky, všecky tiskopisy a nápisy pouze německé, rovněž dráha Mikulášovice-Rumburk. Česká severní dráha má však kromě trati Praha-Turnov lístky jenom německé.

Olomoucká c. k. státní dráha má ve všech svých stanicích na Moravě jenom německé jízdní lístky, rovněž c. k. severní dráha, kdežto v území ryze českém na lístku oboujazyčném je němčina všady na místě prvním. Autobusová trať z Liběchova do Dubé oznamuje pouze německy své jízdy.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Železnice za dob Rakousko-Uherska: vězení pro cestujícího za to, že chtěl jízdenku v češtině


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: