Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Železnice za dob Rakousko-Uherska: vězení pro cestujícího za to, že chtěl jízdenku v češtině
původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.

Za dob Rakousko-uherské monarchie byla na našem území čeština teoreticky rovnocenná němčině. Jak to ale ve tehdy ve skutečnosti fungovalo na státní železnici a v autobusech, s tím vás seznámí článek z roku 1908.


Poměry na drahách v Čechách i na Moravě

Národnostní poměry na nově sestátněných drahách v Čechách i na Moravě vzbuzují opravdový úžas.

Nedávno byli čeští cestující od německého úředníka státních drah v M. Šumperku za to, že žádali lístek česko-německý, vsazeni do vězení na celou noc!

Místní dráha trutnovsko-poříčská má jízdní lístky, všecky tiskopisy a nápisy pouze německé, rovněž dráha Mikulášovice-Rumburk. Česká severní dráha má však kromě trati Praha-Turnov lístky jenom německé.

Olomoucká c. k. státní dráha má ve všech svých stanicích na Moravě jenom německé jízdní lístky, rovněž c. k. severní dráha, kdežto v území ryze českém na lístku oboujazyčném je němčina všady na místě prvním. Autobusová trať z Liběchova do Dubé oznamuje pouze německy své jízdy.původ historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. dubna 2019Debata k článku 'Železnice za dob Rakousko-Uherska: vězení pro cestujícího za to, že chtěl jízdenku v češtině'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.