Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak už před 110 lety české hasičky dokázaly, že se ohně nebojí
původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.

Když se řekne hasič nebo požárník, asi vás jako první napadne statečný muž bojující s ohněm. Jak vám ale ukáže článek z roku 1908, tak už za dob našich prababiček existovaly statečné dívky a ženy, které si dokázaly hravě poradit s ohněm i ovládáním hasičské techniky.


Z XIX. sjezdu a cvičení hasičské župy podbělohorské v Statenicích

Při sjezdu na počátku t. m. konaném předvedl velitel p. V. Hejduk vedle vzorně vycvičeného záchranného mužstva také 4 činovnice — které prakticky provedeným útokem na zdolání požáru projevily neobyčejný smysl pro kázeň a dokonalou znalost v obsluze požární stříkačky.

Hbitost, přesnost a ladnost úkonu provázena byla pochvalným potleskem tisícihlavého shromáždění. Jsou to sh: M. Hejduková, F. Šilhanová, A. Vyšínová a R. Vyšínová, jež prokázaly, že i žena velmi účinně může prospět v prvních chvílích po vypuknutí ohně, kdy mužové povětšině mimo dum za práci meškají, svou znalostí stroje a jeho ovládáním.

Náš obrázek předvádí jízdu tohoto čackého čtyřlístku ženského o slavnosti hasičské.původ historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. dubna 2019Debata k článku 'Jak už před 110 lety české hasičky dokázaly, že se ohně nebojí'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.