15 receptů našich prababiček na sladké i slané bramborové koláče

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Úprava jídel zemákových 1880, autorka Hanna Dumková.
Cena brambor sice pomalu stoupá, ale stále je to cenově velmi dostupná a nezastupitelná surovina. Recepty z roku 1880 vám nabídnou 15 různých možností, jaké výborné koláče, placky nebo lívance se dají z brambor vyrobit.
Následující text pochází z roku 1880

Koláčky, lívance a placky.


Zemákový koláč.

Čtvrt kila vařené slaniny se rozkrájí na malé kostky, taktéž ¼ kila (½ libry) ementalského sýra, obé se dobře promíchá. Pak se smíchá ¼ kila jemně rozstrouhaných zemáků s mlékem, nechají se svařiti až povstane hustá kaše, přidá se slanina se zemáky, když byla kaše vystydla; pak se přidají 3 vejce, vyválené těsto se dá na plech, smíšenina se naň vlije a koláč se do žluta upeče.


Zemákové koláčky.

Půl kila mouky, půl kila rozstroubaných zemáků, které den před tím byly vařeny, 3 vejce, 90 grammů (6 lotů)' másla, trochu soli. 2 lžíce droždí se smíchají a z toho udělají koláčky. Když byly chvíli kynuly, upekou se na másle a sádle vepřovém do žluta a posypou cukrem. Hodí se ku kávě a čaji.

Zemákové koláčky.

⅛ kila (¼ libry) čerstvého másla se zpění, přidají 3 vejce, sůl, muškát a talíř vařených sítem protlačených zemáků, aby povstalo těsto, které se na pomoučeném vále na prst tlustě vyválí a skleničkou vykrájí, pak se dají koláčky do rozpuštěného másla a upekou po obou stranách.

Zemákový koláč.

Když jsou zemáky uvařené a voda slitá rozmačkají se hned v hrnci, přidají se 2 vejce, trochu mléka a mouky. Koláč se upeče na koláčové pánvi s máslem do žluta. Nesmí býti příliš tenký. Nebo: Rozmačkané zemáky se pekou bez všelikého přídavku ale bodně másla, co možno tence a přidá se jablkový kompot s vodou; může se přidat k čaji.

Vestfalské koláčky.

15—20 prostředních zemáků se postrouhá, se 4 vejci a solí promíchá a koláčky upekou. Koláčky musí býti tenké a malé, dávají se obyčejně k syrové šunce neb syrové uzenině, k salátu k čaji neb kávě.

Zemákový koláč vídenský.

Vezme se těsto popsané v čísle 227 a rozválí se ne příliš tence, forma se pomasti máslem a udělá následující nádivka: Rozstrouhají se 3 prostřední vařené zemáky, rozkrájí 4 velké cibule na tenké lístky, udusí se ⅛ kila slaniny, vše se smíchá se ¼ litrem kyselé smetany solí, a dvěma vejci, smíšenina se vlije na plech a koláč do žluta upeče.

Zemákový koláč vídenský.

Těsto v čís. 227 popsané se dá do formy, nakrájí se hrst pažitky zcela jemně, ⅛ kila (¼ libry) šunky se rozkrájí na tenké lístky, přidají se 3 lžíce rozstrouhaných zemáků, 2 vejce, ¼ litru kyselé smetany, trochu soli. Vše se dobře promíchá, smíšenina se vlije na těsto, kolem dají se kousky másla a peče se, až sežloutne.

Zemákové koláčky s jablky.

Vařené rozstrouhané zemáky (½ kila) se dají na mísu, posypou se hrstí mouky, přidá se 60 grammů (4 loty) rozpuštěného másla, vejce a sůl. Ze všeho se udělá těsto, z toho vyválí koláč, vykrojí se kolečka na ně nakladou se lístky z jablek, pomaží vejcem a do žluta upekou. Také se přidají 2 lžice droždí.

Zemákový koláč s cibuli.

Deset prostředních cibulí se jemně rozseká s kusem jemně rozsekané slaniny a do žluta udusí, pak se vezme ¼ litru kyselé smetany, 3 vejce, 4 lžíce rozstrouhaných zemáků, vše se dobře smíchá, udělá z toho těsto, smíšenina se vleje do formy a peče.

Zemákový koláč s cibulí.

Jestli zbylo šunky, rozseká se ¼ kila jemně, dá na mísu ¼ kila vařených rozstrouhaných zemáků, 2 lžíce rozstrouhaného dobrého sýra, trochu soli, 3 lžíce sladké smetany. Na koláčový plech se položí tence vyválené těsto, smíšenina se naň dá a peče až sežloutne.

Zemákový koláč s cibuli.

Na plech se dá řídké těsto usmaží se hrst ustrouhané housky a tolik cibule, čtvrt kila čerstvé slaniny, smíchá se ¼ kila rozstrouhaných zemáků, pak se dá těsto na plech, připravené zemáky a cibule se k tomu přidají s mlékem a dvěma vejci, zvolna se to upeče až sežloutne.

Zemákové lívance.

Půl kila mouky, dvě vejce, dvě lžice utlučeného cukru, čtyry lžíce kvasnic, dvě lžíce rozpuštěného másla, kousek citronové kůry, soli a dvě hrsti rozstrouhaných zemáků se v hrnci s mlékem promíchá, tak aby povstalo prostředně husté těsto. Když to 3 hod. bylo kynulo, dává se to po lžící na vymaštěný lívancový plech, a obrací se, by po obou stranách stejně upečeny byly.

Zemákové placky.

Vezme se as 6 uvařených velkých zemáků oloupaných, které se na struhadle ustrouhají; k nim se přidá 0,35 litru (žejdlík) bílé mouky, trochu soli, drobet květu, dvě celá vejce a jeden žloutek, vše se prohněte by povstalo dosti tuhé těsto (as jako na buchty). Válečkem se na vale rozválí a formičkou na koláče vytlačí. Na plechu sádlem pomaštěném se dá do trouby. Upečené se skořicí a cukrem posype a horké se nese na stůl.

Zemákové placky se škvarky.

Promíchá se půl kila rozstrouhaných vařených zemáků, půl kila bílé mouky, trochu pepře, soli, dvě vejce, dle potřebí mléka. Na míse se to vytluče. Pak se přidá čtvrt libry dobrých škvarků a na vále se z toho dělají placičky na prst tlusté. Na plechu se upekou, aby chrupaly. Místo pepře může přidána býti paprika.

Rozličné těsto na koláčky a paštiky.

Půl kila (libra) dobrého vepřového sádla se dá přes noc do čerstvé vody do sklepa, aby úplně ztuhlo. Má-li se z něho dělati těsto, vezme se ¼ kila (½ libry) mouky, dá na vál, k ní se přidá ¼ kila sádla a tak dlouho se míchá až sádla není v mouce znáti, přidá se sůl, uprostřed se udělá důlek, dá do něho vejce, 2 lžíce sladké smetany, udělá se z toho husté těsto, vyválí se jako máslové těsto, složí se jako ubrus a opakuje se vyválení dvakrát; těsto se dá na hodinu do sklepa a opět se dvakrát vyválí. Toto těsto se hodí k mnohým paštikám a slanému pečivu.


Původní zdroj historického článku:
Úprava jídel zemákových 1880, autorka Hanna Dumková.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. dubna 2019


Diskuze k článku „15 receptů našich prababiček na sladké i slané bramborové koláče“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.