Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

O nejtěžší práci v železárnách
původně vyšlo: Besedy lidu 1908, autor neuveden.

Nad těžkou lidskou prací a sociálním postavení člověka se zamýšlí článek z roku 1908.


V hutích

V samý střed nejtěžší a nejnebezpečnější práce uvádí náš obraz, k železným pecím, kde tvrdý hrubý kov úpornou prací a důmyslem lidským jako divá šelma bývá zkrocen, a tavený čištěný k účelům průmyslovým přizpůsobován.

Jaký to houževnatý, neústupný zápas člověka s přírodou a hmotou, která za porážku a pokoření své mstí se zase tím, že den ze dne a hodinu za hodinou ujídá jeho zdraví a sílu těla, svalů a nervů.

Celá tíha sociálního břemene mluví z tohoto obrazu — hlásajícího, že chudý, ale zdravý, silný a pracovitý člověk nechce a nepotřebuje nijakého planého soucitu a dokonce ne nicotné almužny, ale úpravy poměrů takových, aby v případě nemoce, úrazu, stáří a invalidy byl opatřen jako člověk, jako ten, jenž poctivě pracoval a zaslouží si odpočinku a bezstarostné pohovy.

K tomu směřuje touha a snaha všech pracujících tříd a v tom ohledu nikdo nepovolí a povoliti nemůže!

Po celém životě umrtvující námahy a práce musí se dělníku dostati toho, čeho lenošné a blahobytné třídy požívají často beze všeho úsilí a zásluh — jen proto, že, jak praví lazebník Figaro ve své bičující komedii provedly umění — chytře se naroditi.původ historického článku:
Besedy lidu 1908, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. dubna 2019Debata k článku 'O nejtěžší práci v železárnách'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.