Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

O nejtěžší práci v železárnách

původně vyšlo: Besedy lidu 1908, autor neuveden.
Nad těžkou lidskou prací a sociálním postavení člověka se zamýšlí článek z roku 1908.


V hutích

V samý střed nejtěžší a nejnebezpečnější práce uvádí náš obraz, k železným pecím, kde tvrdý hrubý kov úpornou prací a důmyslem lidským jako divá šelma bývá zkrocen, a tavený čištěný k účelům průmyslovým přizpůsobován.

Jaký to houževnatý, neústupný zápas člověka s přírodou a hmotou, která za porážku a pokoření své mstí se zase tím, že den ze dne a hodinu za hodinou ujídá jeho zdraví a sílu těla, svalů a nervů.

Celá tíha sociálního břemene mluví z tohoto obrazu — hlásajícího, že chudý, ale zdravý, silný a pracovitý člověk nechce a nepotřebuje nijakého planého soucitu a dokonce ne nicotné almužny, ale úpravy poměrů takových, aby v případě nemoce, úrazu, stáří a invalidy byl opatřen jako člověk, jako ten, jenž poctivě pracoval a zaslouží si odpočinku a bezstarostné pohovy.

K tomu směřuje touha a snaha všech pracujících tříd a v tom ohledu nikdo nepovolí a povoliti nemůže!

Po celém životě umrtvující námahy a práce musí se dělníku dostati toho, čeho lenošné a blahobytné třídy požívají často beze všeho úsilí a zásluh — jen proto, že, jak praví lazebník Figaro ve své bičující komedii provedly umění — chytře se naroditi.zdroj historického článku:
Besedy lidu 1908, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku O nejtěžší práci v železárnách


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: