Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Znáte létací knihovnu? S letadly nemá nic společného

původně vyšlo: Besedy lidu 1908, autor neuveden.
Chodíte si někdy půjčovat knihy do knihovny? A byli jste někdy v létající knihovně? Článek z roku 1908 vám přiblíží čemu se tehdy létací knihovnu a jaká byla její výhoda ve srovnání s normálními knihovnami.


Co je to lidová knihovna létací?

Jsou to menší knihovničky, obyčejně o 40—80 svazcích prostého, zdravého a zábavného čtení, které s pevnými skříněmi se půjčují na jeden rok obcím, potom se zase vrátí, přehlédnou, doplní a poznovu vymění.

Knihovna tak skoro lítá. Akademický klub ve Valaš. Meziříčí na Moravě uspořádal letos výstavku takových knihoven létacích, jejíž vyobrazení jako vzorné v tom ohledu podáváme.

Před knihovnami vyloženy listy lepenkových katalogů, půjčovní knihy a rozmanité brožury; zároveň byla vyložena i literatura protialkoholistická místního sdružení, které horlivě pracuje v ušlechtilém povolání svém.

Takových knihoven je zvláště na moravském Valašsku velice třeba — ale nejen tam, ale leckde jinde na Moravě i po Čechách!zdroj historického článku:
Besedy lidu 1908, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Znáte létací knihovnu? S letadly nemá nic společného


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: