Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Chytrý způsob, jak si lidé ve Švýcarsku dělali zásoby ledu na léto
původně vyšlo: Epocha 1907, autor —a.

Než začala být elektrická lednice běžnou součástí každé domácnosti, tak si lidé museli na léto vytvářet zásoby ledu. Originální postup pro snadnou výrobu ledu z dokonale čisté vody vám popíše článek z roku 1907.


Výroba ledu ve švýcarských vesnicích.

Obyvatelé mnohých švýcarských dědin získávají zvláštním způsobem v zimních měsících led pro léto.

Dopomáháť jim k němu tamní povětrnost tak jednoduše, jak si jen lze myslit, a nepotřebují při tom proň daleko jezdit na řeku neb jezero mnohdy po neschůdných cestách.

Polévají totiž prostě vodou dřevěné lešení zvláště na to postavené, a voda stékajíc po něm dolů mrzne v rampouchy, které se odsekávají a ukládají do sklepa.

Polévání jim mnohdy zastává pramen, neb horský potok, jehož voda se vede přes lešení tak, aby po něm tenkými proudy široce a zvolna stékala.

Led takto připravený jest úplně čistý, dá se snadno a lacino dobývat, a lze jej získat v neomezeném množství.původ historického článku:
Epocha 1907, autor —a.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. března 2019Debata k článku 'Chytrý způsob, jak si lidé ve Švýcarsku dělali zásoby ledu na léto'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.