Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Chytrý způsob, jak si lidé ve Švýcarsku dělali zásoby ledu na léto

původně vyšlo: Epocha 1907, autor —a.
Než začala být elektrická lednice běžnou součástí každé domácnosti, tak si lidé museli na léto vytvářet zásoby ledu. Originální postup pro snadnou výrobu ledu z dokonale čisté vody vám popíše článek z roku 1907.


Výroba ledu ve švýcarských vesnicích.

Obyvatelé mnohých švýcarských dědin získávají zvláštním způsobem v zimních měsících led pro léto.

Dopomáháť jim k němu tamní povětrnost tak jednoduše, jak si jen lze myslit, a nepotřebují při tom proň daleko jezdit na řeku neb jezero mnohdy po neschůdných cestách.

Polévají totiž prostě vodou dřevěné lešení zvláště na to postavené, a voda stékajíc po něm dolů mrzne v rampouchy, které se odsekávají a ukládají do sklepa.

Polévání jim mnohdy zastává pramen, neb horský potok, jehož voda se vede přes lešení tak, aby po něm tenkými proudy široce a zvolna stékala.

Led takto připravený jest úplně čistý, dá se snadno a lacino dobývat, a lze jej získat v neomezeném množství.zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor —a.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Chytrý způsob, jak si lidé ve Švýcarsku dělali zásoby ledu na léto


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: