Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se nezaměstnaný právník stal kopáčem

původně vyšlo: Dennice novověku 1910, autor neuveden.
Zvolili byste si práci výrazně pod úrovní vašeho vzdělání, pokud byste přišli o práci a byli dlouhodobě nezaměstnaní? Většina lidí asi ne. Článek z roku 1910 vám ale přiblíží mladého právníka, který se takové práce nezalekl a získal si tím obdiv a úctu ostatních.


Právník nádeníkem.

Pražská firma, provádějící kanalisační práce na Vltavě mezi mostem Svatopluka Čecha a Eliščiným, rozmnožovala poslední týden pracovní personál.

Políru, najímajícímu nové dělníky, stala se příhoda, jaké v živobytí dosud nezažil. Tak podivná, že o ní běžel okamžitě referovat přítomnému inženýrovi :

Mezi práce chtivými objevil se mladík statné postavy a zevnějšku zcela odlišného od ostatních. Nástroje neměl žádného.

Upozorněn na tento nedostatek ptal se hned, co stojí lopata a kde ji koupí, podotýkaje, že nemá mnoho peněz. Další poznámka polírova, ohledně pracovní knížky neuvedla mladíka do valných rozpaků.

Sáhl do kapsy a vytáhl nějaké dokumenty, z nichž polír po dlouhém pátrání a po přiměřených vysvětlivkách žadatelových poznal k nemalému překvapení, že mladík nádenickou práci hledající je právník, řádný universitní posluchač právnické fakulty.

Nový dělník, opatřen lopatou, nastoupil hned práci, nejlehčí, jakou mu mohl polír přidělili. Odhazuje hlínu, docela prý vytrvale a statečně, bere plat jako ostatní dělníci (29 až 33 haléřů za hodinu) a nic se nestará o dojem, jaký činí na svoje okolí.

Sympatický mladý muž. Bere život, jak se mu vnucuje a bere ho beze vší sentimentality.

Jeho tělesná práce je stejně úctyhodná jako jiná a rozhodně výnosnější a zdravější než písaření v plesnivých kancelářích. Kus zdravého amerikanismu.zdroj historického článku:
Dennice novověku 1910, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Jak se nezaměstnaný právník stal kopáčem


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: