Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak správně kloktat ústní vodu

původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Kloktáte ústní vodu, abyste se účinněji bránili před zubním kazem a usazování plaku? Možná to děláte špatně. Článek z roku 1909 vám poradí, jak správně a zdravě kloktat.


Kloktání.

Většina lidí kloktá opatrně. Účel kloktání jest, aby se všecka místa dutiny ústní a krku vyplákla a slizu atd. zbavila.

Stalo se zvykem, že při kloktání vezme se do úst velký doušek tekutiny, hlasitě sem a tam přeháníme, při čemž dáváme hlavu do zadu. Při takovém počínání přichází tekutina pouze s jazykem a patrem ve styk, kdežto níže položené části krku, které přece také čistěny býti mají, zůstanou nedotčeny.

Proto sluší takový způsob kloktání zavrhnouti. Pamatujme si především, že bublání není podstatnou známkou kloktání.

To není nic platno a právě při správném kloktáni není třeba ničeho slyšeti. Vezmeme do úst jen malý doušek kloktadla, ukloňme hlavu jen málo vzad a nechrne tekutinu bez jakéhokoli našeho přičinění samu od sebe do zadu postoupiti. Kloktadlo klesne do dutiny hrtanové.

Tím způsobí se dráždění svalů polykacích, dojde k pohybům zvráceni a tekutina se se značnou prudkostí nahoru vytlačí a vyhodí. Tím se všecko, co v jícnu vězelo, vyhodí a především se tím mandle vyčistí.

V tom spočívá účinek kloktání, že můžeme předejiti tak mnohému zánětu mandlí a kataralickému zánětu krku. Jmenovitě jest věcí rodičů, aby děti naučili správně kloktat.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak správně kloktat ústní vodu


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: