Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Představení prvního pěnového hasicího přístroje

původně vyšlo: Epocha 1911, autor —s.
Některé požáry nelze hasit vodou. Článek z roku 1911 vám popíše tehdejší velmi užitečnou novinku, která tento problém řešila.


Nový hasicí přístroj.

Hašení hořlavých kapalin jako je benzin, gasolin a pcd. vodou, jest jak známo bezúčelné, neboť voda jsouc těžší než benzin nechává jej hořet na svém povrchu.

Jelikož pak není vždy po ruce na př. popel, jímž možno takový požár utlumit, ani pára, kterou možno užit na udušení ohně jen v uzavřených místnostech, nutno míti pro takové případy (automobilové garáže, sklady benzinu) vhodný hasicí přístroj sestrojený na jiném základě.

Takovým je nový přístroj „Perkeo“, jehož účinek se zakládá na tom, že se smíšením dvou kapalin vyvine množství lehoučké pěny, jejíž bublinky jsou naplněny kysličníkem uhličitým, a jež na povrchu hořící tekutiny utvoří povlak, jenž oheň udusí.

Přístroj sestává z plechového válce o dvou oddílech; v jednom je vodný roztok draselnatého ledku a Glauber-ovy soli, ve druhém vodný roztok dvoj uhličitanu sodnatého, Glauber-ovy soli a výtažku z kořene lékořice (sladkého dřeva).

Nakloní-li se přístroj, smísí se při vytékaní obě tekutiny a vytvoří pěnu, jíž jest asi 6—8krát více než činí obsah přístroje, takže množství to stačí na udušení již značného požáru; při pokusech utlumen oheň na ploše rozměru 16 m² vzniklý vznícením 100 l benzinu.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1911, autor —s.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.