Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Angličané a jejich jedinečný vztah k lodím a mořeplavbě

původně vyšlo: Besedy lidu 1903, autor neuveden.
Anglie a námořnictvo, to prostě patří neodmyslitelně k sobě. Dobový článek z roku 1903 vám popíše, jaké to tehdy bylo na anglických plachetnicích.


Cvičení anglických plavčíků na lodi plachetní.

Největší množství námořních lodí mají Angličané — majíť také největší obchod námořní a jejich osady zámořské rozkládají se ve všech dílech světa — ano jeden z nich — Australie — vůbec celý jim náleží.

Z té příčiny mořeplavbě a všemu, co se jí týká, věnuje se v Anglii pozornost největší. Angličan už je, možno říci, rozeným námořníkem, jemuž v tom ohledu sotva který jiný národ se vyrovná ; námořnictví tvoří tam pravé povolání národní, jemuž se lidé ovšem již od malička věnují.

Jest to povolání kruté a velikých sil tělesných, odvahy a neohroženosti vyžadující; a hlavně ovšem výcviku a vyškolení. Viseti dvacet, třicet metrů v provazišti lodi nad rozbouřeným mořem, jež celou lodí jako skořápkou kymácí, šplhati se po provazových žebřících neb i pouhém laně jako pavouk na nejvyšší cípek korábu — není hračkou; o svízelích a nebezpečích života plaveckého nemá pojmu člověk, strávivší celý život na bezpečné souši.

A přece Angličan miluje moře a plavbu po něm; jeť to celým jeho životem, a dává mu vše: existenci, ba i k stáru zámožnost a bezstarostný odpočinek •— mnohdy i tichý, pokojný hrob...

Obrázek náš jistě názorně vyličuje cvičení mladých anglických plavčíků na brize — plachetní lodi se dvěma stožáry, s úplným výstrojem všech plachet. Ve strmé výši, podobající se zdola sotva většímu ptáku, provádějí na rozkaz nejkrkolomnější cvičení — až konečně si zvyknou, otuží se, seznámí se s veškerými potřebnými výcviky, a odbyvše si školu, stávají se plavci, potvrzujícími nanovo starou námořní slávu Anglie.


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1903, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.