Angličané a jejich jedinečný vztah k lodím a mořeplavbě

rubrika: historické články / námořnictvo a lodě, původně vyšlo: Besedy lidu 1903, autor neuveden.
Anglie a námořnictvo, to prostě patří neodmyslitelně k sobě. Dobový článek z roku 1903 vám popíše, jaké to tehdy bylo na anglických plachetnicích.
Následující text pochází z roku 1903

Cvičení anglických plavčíků na lodi plachetní.

Největší množství námořních lodí mají Angličané — majíť také největší obchod námořní a jejich osady zámořské rozkládají se ve všech dílech světa — ano jeden z nich — Australie — vůbec celý jim náleží.

Z té příčiny mořeplavbě a všemu, co se jí týká, věnuje se v Anglii pozornost největší. Angličan už je, možno říci, rozeným námořníkem, jemuž v tom ohledu sotva který jiný národ se vyrovná ; námořnictví tvoří tam pravé povolání národní, jemuž se lidé ovšem již od malička věnují.

Jest to povolání kruté a velikých sil tělesných, odvahy a neohroženosti vyžadující; a hlavně ovšem výcviku a vyškolení. Viseti dvacet, třicet metrů v provazišti lodi nad rozbouřeným mořem, jež celou lodí jako skořápkou kymácí, šplhati se po provazových žebřících neb i pouhém laně jako pavouk na nejvyšší cípek korábu — není hračkou; o svízelích a nebezpečích života plaveckého nemá pojmu člověk, strávivší celý život na bezpečné souši.

A přece Angličan miluje moře a plavbu po něm; jeť to celým jeho životem, a dává mu vše: existenci, ba i k stáru zámožnost a bezstarostný odpočinek •— mnohdy i tichý, pokojný hrob...

Obrázek náš jistě názorně vyličuje cvičení mladých anglických plavčíků na brize — plachetní lodi se dvěma stožáry, s úplným výstrojem všech plachet. Ve strmé výši, podobající se zdola sotva většímu ptáku, provádějí na rozkaz nejkrkolomnější cvičení — až konečně si zvyknou, otuží se, seznámí se s veškerými potřebnými výcviky, a odbyvše si školu, stávají se plavci, potvrzujícími nanovo starou námořní slávu Anglie.


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1903, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. března 2019


Diskuze k článku „Angličané a jejich jedinečný vztah k lodím a mořeplavbě“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.