Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Bude nový královehradecký biskup Josef Doubrava hájit naše vlastenecké zájmy?

původně vyšlo: Besedy lidu 1903, autor neuveden.
Začátkem minulého století se nejen pro naše české vlastence stala důležitou volba nového biskupa královéhradecká diecéze. Jak to dopadlo, s tím vás seznámí článek z roku 1903.


Nový biskup královehradecký, Th. dr. Josef Doubrava.

Pokusy Němců, provésti nové rozdělení církve katolické v Čechách a vykrojiti si při něm také svou vlastní, ryze německou diecési, jsou tedy, diky jednohlasnému odporu se strany české, odbyty aspoň prozatím.

A ještě větší rozechvění ovládlo mysli i srdce česká, když se proslechlo, že na stolec biskupský, uprázdněný úmrtím rozhodného vlastence, Edvarda Brynycha, má býti dosazen nějaký urozený Němec, který jazyka českého dokonale znalým není.

Ale i tato druhá obava šťastně zažehnána — biskupem kralohradeckým jmenován upřímný našinec, syn rodičů českých, theologie dr. Josef Doubrava, posud kanovník metropolitního chrámu sv. Víta v Praze.

Nový biskup jest v řadě biskupů kralohradeckých dvacátým. Biskupství to založeno bylo od papeže Alexandra VII. dne 10. listopadu 1664; před tím bývalo již biskupství ve východních Čechách, v Litomyšli, založené Karlem IV.; k biskupství tomu náležela i valná část Moravy; ve válkách husitských vzalo za své.

Nový biskup kralohradecký, dr. Josef Doubrava, narodil se 29. února 1852 v městečku Mníšku; studoval na piaristickém gymnasiu v Praze a byl r. 1876 vysvěcen na kněžství. Odbyv si různé štace venkovské, povolán byl za učitele bohoslovecké fakulty v Praze.

Roku 1883 povýšen na doktora bohosloví, jmenován místoředitelem a po té ředitelem pražského semináře, načež stal se kanovníkem »vždy věrné kapitoly« svatovítské. Biskup Doubrava byl i literárně činným, přispívaje do odborných časopisů katolických a napsav do »Lumíra« řadu obrázků — »Kresby z Rudohoří«; mimo to přispíval články o věcech, týkajících se církve katolické, do Ottova Slovníku Naučného. Roku 1899 dostalo se mu i rytířského kříže řádu Františka Josefa.

Otázka obsazení biskupství kralohradeckého jest tedy vyřízena, a doufejme, že v národním smyslu zcela šťastně !


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1903, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.