Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Recepty na dvacet různých omáček k hovězímu masu z dob našich prababiček

původně vyšlo: Česká kuchařka 1894, autor Marie Axamitová.
Jíte rádi omáčky? Zkuste některý z dvaceti receptů na omáčky k hovězímu masu z roku 1894.


Omáčky k hovězímu masu.


Omáčka z tomat (rajských jablek).

Tomata udusí se na másle, přidá se kousek cibule pár zrnek všehochuti, prileje se na to polévka a trochu octa, ale jen málo, a trochu vina. Nechá se to povařiti, zapraží se řídce jíškou, přecedí, přidá se citronové kůry a cukr a nechá se znova vařit, až omáčka zhoustne.

Omáčka sardelová.

Na usmaženou cibulku nalije se hovězí polévka, řídce se zapraží a procedí. Sardelka se vypere, kosti zbaví, s kouskem másla utře a nechá v omáčce povařiti. K posledu přidá se drobně sekaná citronová kůra.

Omáčka cibulová.

Cibule usmaží se na loji do růžova, přidá se k ní vařečka mouky a nechá červenati, zaleje se hovězí polévkou, nechá povařit, až zhoustne, pak se procedí.

Omáčka pažítková.

Do polévky dá se vařiti stroužek se solí utřeného česneku, přidá se jíška a nechá povařit, až omáčka zhoustne. K posledu připojí se skrájená pažitka, která se jen málo povaří, aby zůstala zelená a neztratila chuť, a omáčka nese se hned na stůl.

I. Omáčka koprová.

Vařečka mouky rozdělá se octem (octa ne mnoho, aby nebyla příliš kyselá), k tomu přileje se sladká smetana a míchá se tím tak dlouho, až se to svaří, na to se zašlehne žloutkem, přidá se kopr a pozorně se míchá, aby omáčka nepřilehla a se nepřipálila.

II. Omáčka koprová.

Do hovězí polévky dá se vařit kopr, přidá se jíška, povaří se, až zhoustne, pak se zašlehne žloutkem a zaleje smetanou.

III. Omáčka koprová.

V neplném půllitru kyselé smetany rozdělá se pozorně vařečka mouky, aby se neudělaly chuchvalce, přidá se kopr drobně sekaný a míchá se tak dlouho, až se začne omáčka vařit, aby se nesrazila. Je-li málo kyselá, přikápne se trochu octa.

Omáčka slezinová.

Kus vařené sleziny seškrábe se nožem, aby tam nebyla žádná blanka, a dá se vařiti do hovězí polévky. K tomu se připojí několik zrnek všehochuti, 1 hřebíček, trochu octa nebo citronové šťávy, trochu vina, kousek cukru, zapraží se jíškou, procedí, přidá se citronová kůra a nechá se vařit, až zhoustne.

Omáčka česneková.

Kousek cibule a česneku usmaží se na loji do růžova, zaleje se hovězí polévkou, zapraží, přidá trochu květu, nechá povařit a než se dá na stůl, procedí se.

Omáčka bramborová.

Dá se do hovězí polévky vařiti pár drobně rozsekaných brambor s několika zrnky všehochuti. Když se rozvaří, přidá se k nim vařečka mouky s máslem utřené, hodně se to rozmíchá, procedí, přidá trochu citronové kůry a šťávy a nechá povařit, až zhoustne.

Omáčka okurková.

Dvě kyselé okurky se oloupají, na kruhátku rozkrouhají a dají vařit do hovězí polévky. Když změknou, přidá se jíška, omáčka se povaří a je-li málo kyselá, zakape se citronovou šťávou. Ku konci může se též zašlehnuuti žloutkem se lžící smetany.

Omáčka kaparová.

Dvě deka kaparů a citronová kůra povaři se v hovězí polévce, pak se přidá jíška, prášek všehochuti, lžíce bílého vína, kousek cukru a nechá se znova povařit.

Omáčka šťovíková.

Šťovík drobně rozsekaný dá se do polévky vařit omáčka řídce se zapraží a procedí, a když je hotova, zašlehne se žloutkem se lžící smetany.

Jiný způsob : K omáčce přidá se prášek všehochuti, dvě lžíce vína, kousek cukru, nechá se povařiti, procedí se a ku konci připojí se trochu citronové kůry.

I. Omáčka studená.

Uvaří se vejce na tvrdo. Žloutek utře se s dobrým olejem, bílek se drobně rozseká a též k tomu připojí, prileje se ocet, hodně se to rozmíchá, přidá drobně sekaná pažitka, trochu soli a trochu cukru.

II. Omáčka studená.

Vařená játra z drůbeže utrou se se žloutkem, přidá se bílek drobně sekaný, pažitka, trochu octa a vína.

Smetanový křen.

Vařečka mouky rozdělá se pozorně ve smetaně, aby nebyly chuchvalce, a vlije do vařící se smetany, k níž se připojilo několik oloupaných utlučených mandlí. Trochu se osolí a než se nese na stůl, zamíchá se do ní cukr a křen.

Polévkový křen.

Jedna ostrouhaná žemle namočí se do vody, vymačká, dá do půllitrového hrnku, přidá se k ní trochu loje sebraného s polévky, vařečkou hodně se rozmíchá, načež se přilévá hovězí polévka, ještě se omáčka míchá, nechá povařit a ku konci přidá se prášek květu a křen, který se jen maloučko povaří.

Místo housky může se dáti mouka, hodně s mastnotou s polévky rozmíchat a volně polévky přilévat, aby se neudělaly chuchvalce.

Křen s citronovou šťávou.

Rozstrouhaný křen dá se do nádobky, v níž má přijíti na stůl (musí ho býti dostatečné množství), spaří se několika lžícemi horké polévky a zacedí citronovou šťávou.

Brambory v paprice k masu.

Cibule usmaží se na másle do růžova, přidají se k ní dvě vařečky mouky, nechá se spejchnout, podlije se polévkou a vodou, aby to bylo řídké, a zasype paprikou. Syrové oloupané brambory nakrájejí se na kolečka a nechají se v té omáčce vařit, až změknou a omáčka od nich zhoustne. Při tom musí se pozorně míchat, aby ke dnu nepřilehly.


Původní zdroj historického článku:
Česká kuchařka 1894, autor Marie Axamitová.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.