Recepty na dvacet různých omáček k hovězímu masu z dob našich prababiček

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Česká kuchařka 1894, autor Marie Axamitová.
Jíte rádi omáčky? Zkuste některý z dvaceti receptů na omáčky k hovězímu masu z roku 1894.
Následující text pochází z roku 1894

Omáčky k hovězímu masu.


Omáčka z tomat (rajských jablek).

Tomata udusí se na másle, přidá se kousek cibule pár zrnek všehochuti, prileje se na to polévka a trochu octa, ale jen málo, a trochu vina. Nechá se to povařiti, zapraží se řídce jíškou, přecedí, přidá se citronové kůry a cukr a nechá se znova vařit, až omáčka zhoustne.

Omáčka sardelová.

Na usmaženou cibulku nalije se hovězí polévka, řídce se zapraží a procedí. Sardelka se vypere, kosti zbaví, s kouskem másla utře a nechá v omáčce povařiti. K posledu přidá se drobně sekaná citronová kůra.

Omáčka cibulová.

Cibule usmaží se na loji do růžova, přidá se k ní vařečka mouky a nechá červenati, zaleje se hovězí polévkou, nechá povařit, až zhoustne, pak se procedí.

Omáčka pažítková.

Do polévky dá se vařiti stroužek se solí utřeného česneku, přidá se jíška a nechá povařit, až omáčka zhoustne. K posledu připojí se skrájená pažitka, která se jen málo povaří, aby zůstala zelená a neztratila chuť, a omáčka nese se hned na stůl.

I. Omáčka koprová.

Vařečka mouky rozdělá se octem (octa ne mnoho, aby nebyla příliš kyselá), k tomu přileje se sladká smetana a míchá se tím tak dlouho, až se to svaří, na to se zašlehne žloutkem, přidá se kopr a pozorně se míchá, aby omáčka nepřilehla a se nepřipálila.

II. Omáčka koprová.

Do hovězí polévky dá se vařit kopr, přidá se jíška, povaří se, až zhoustne, pak se zašlehne žloutkem a zaleje smetanou.

III. Omáčka koprová.

V neplném půllitru kyselé smetany rozdělá se pozorně vařečka mouky, aby se neudělaly chuchvalce, přidá se kopr drobně sekaný a míchá se tak dlouho, až se začne omáčka vařit, aby se nesrazila. Je-li málo kyselá, přikápne se trochu octa.

Omáčka slezinová.

Kus vařené sleziny seškrábe se nožem, aby tam nebyla žádná blanka, a dá se vařiti do hovězí polévky. K tomu se připojí několik zrnek všehochuti, 1 hřebíček, trochu octa nebo citronové šťávy, trochu vina, kousek cukru, zapraží se jíškou, procedí, přidá se citronová kůra a nechá se vařit, až zhoustne.

Omáčka česneková.

Kousek cibule a česneku usmaží se na loji do růžova, zaleje se hovězí polévkou, zapraží, přidá trochu květu, nechá povařit a než se dá na stůl, procedí se.

Omáčka bramborová.

Dá se do hovězí polévky vařiti pár drobně rozsekaných brambor s několika zrnky všehochuti. Když se rozvaří, přidá se k nim vařečka mouky s máslem utřené, hodně se to rozmíchá, procedí, přidá trochu citronové kůry a šťávy a nechá povařit, až zhoustne.

Omáčka okurková.

Dvě kyselé okurky se oloupají, na kruhátku rozkrouhají a dají vařit do hovězí polévky. Když změknou, přidá se jíška, omáčka se povaří a je-li málo kyselá, zakape se citronovou šťávou. Ku konci může se též zašlehnuuti žloutkem se lžící smetany.

Omáčka kaparová.

Dvě deka kaparů a citronová kůra povaři se v hovězí polévce, pak se přidá jíška, prášek všehochuti, lžíce bílého vína, kousek cukru a nechá se znova povařit.

Omáčka šťovíková.

Šťovík drobně rozsekaný dá se do polévky vařit omáčka řídce se zapraží a procedí, a když je hotova, zašlehne se žloutkem se lžící smetany.

Jiný způsob : K omáčce přidá se prášek všehochuti, dvě lžíce vína, kousek cukru, nechá se povařiti, procedí se a ku konci připojí se trochu citronové kůry.

I. Omáčka studená.

Uvaří se vejce na tvrdo. Žloutek utře se s dobrým olejem, bílek se drobně rozseká a též k tomu připojí, prileje se ocet, hodně se to rozmíchá, přidá drobně sekaná pažitka, trochu soli a trochu cukru.

II. Omáčka studená.

Vařená játra z drůbeže utrou se se žloutkem, přidá se bílek drobně sekaný, pažitka, trochu octa a vína.

Smetanový křen.

Vařečka mouky rozdělá se pozorně ve smetaně, aby nebyly chuchvalce, a vlije do vařící se smetany, k níž se připojilo několik oloupaných utlučených mandlí. Trochu se osolí a než se nese na stůl, zamíchá se do ní cukr a křen.

Polévkový křen.

Jedna ostrouhaná žemle namočí se do vody, vymačká, dá do půllitrového hrnku, přidá se k ní trochu loje sebraného s polévky, vařečkou hodně se rozmíchá, načež se přilévá hovězí polévka, ještě se omáčka míchá, nechá povařit a ku konci přidá se prášek květu a křen, který se jen maloučko povaří.

Místo housky může se dáti mouka, hodně s mastnotou s polévky rozmíchat a volně polévky přilévat, aby se neudělaly chuchvalce.

Křen s citronovou šťávou.

Rozstrouhaný křen dá se do nádobky, v níž má přijíti na stůl (musí ho býti dostatečné množství), spaří se několika lžícemi horké polévky a zacedí citronovou šťávou.

Brambory v paprice k masu.

Cibule usmaží se na másle do růžova, přidají se k ní dvě vařečky mouky, nechá se spejchnout, podlije se polévkou a vodou, aby to bylo řídké, a zasype paprikou. Syrové oloupané brambory nakrájejí se na kolečka a nechají se v té omáčce vařit, až změknou a omáčka od nich zhoustne. Při tom musí se pozorně míchat, aby ke dnu nepřilehly.


Původní zdroj historického článku:
Česká kuchařka 1894, autor Marie Axamitová.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. března 2019


Diskuze k článku „Recepty na dvacet různých omáček k hovězímu masu z dob našich prababiček“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.