Návody na neviditelné inkousty

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Epocha 1906, autor Inž. O. V.
Chtěli byste si napsat něco tajného neviditelným inkoustem? Článek z roku 1906 vám nabídne návody na několik různých neviditelných inkoustů, kterými se psalo v minulosti.
Následující text pochází z roku 1906

Sympathetické inkousty

Sympathetické inkousty jsou tekutiny poskytující při psaní neviditelné písmo, které se objeví teprv působením na příklad tepla, světla, navlhčením vodou neb různými chemikaliemi.

Známost sympathetických inkoustů sahá již daleko do starověku; již tenkrát se na psaní tajemného písma užívalo tekutin, které nyní nazýváme sympathetickými inkousty. Ovidius doporučuje psát milostné dopisy čerstvým mlékem; příjemce pak obdrží viditelné písmo, posype-li dopis uhelným prachem. Anson doporučuje za tímže účelem mléko a popel, Plinius mléčnou šťávu některých rostlin.

Mezi sympathetické inkousty náleží též inkoust, o němž se zmiňuje Filo Byzantský (ve II. stol. po Kr.); inkoust tento je v podstatě duběnkovým roztokem, a neviditelné písmo napsané tímto inkoustem se objeví černé, když na nepůsobíme roztokem mědnaté soli obsahujícím trochu železa. Inkoust ten je zajímavý tím, že byl předchůdcem našeho inkoustu duběnkového.

V pozdějším věku se setkáváme často s inkousty tohoto druhu; tak udává Borellus r. 1653, že se neviditelné písmo psané olověným octem objeví černé, když na ně působí páry vyvinující se ze směsi auripigmentu a vápenné vody; při tom podotýká, že se působení těchto par děje na větší vzdálenost, po případě i skrz více papírů.

Historie by nás však zavedla daleko, neboť jak jsem se již zmínil, byly dřív tyto inkousty u veliké oblibě. V nynější době užíváme celou řadu sympathetických inkoustů. Písmo modré na příklad obdržíme, píšem-li 10%ním roztokem chloridu kobaltnatého a písmo pak zahřejem.

Hnědé písmo dostanem, píšem-li zředěnou kyselinou sírovou (1 : 50) a zahřejem. Jeden z nej známějších sympathetických inkoustů jest inkoust skládající se ze směsi roztoků chloridu nikelnatého a kobaltnatého; písmo psané touto směsí se při zahřátí objeví zeleně a po vychladnutí opět zmizí.

Za nynější doby však sympathetické inkousty ztratily značně na svém významu, a užívá se jich spíše na falšování písma; jinak jsou to jen zajímavé chemické hříčky.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor Inž. O. V.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. dubna 2019


Diskuze k článku „Návody na neviditelné inkousty“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.