Lze postavit celé město z železničních vagónů?

původně vyšlo: Epocha 1904, autor M-r.
Dalo by se postavit celé město z vyřazených vagónů? Ano, přesně takto vzniklo americké město Cartown, které vám popíše článek z roku 1904.


Cartown — vagonové město.

Při výměně starých vagonů městských drah s koňským pohonem v San Francisku za nové vozy elektrické zůstalo svého času majetkem společnosti veliké množství oněch starých tramwayových vagonů, jež nebyly nijak jinak upotřebitelné než co špatné topivo, takže jich prodejná cena klesla již až na pouhých 10 dollarů.

Tu napadla kterémusi italskému vystěhovalci žijícímu v San Francisku praktická myšlenka, aby si za tento nepatrný obnos pořídil vlastní domek tím způsobem, že by dřevěný svršek vagonu postavil na jednoduchou podezdívku a užil za stálý příbytek. Nápad tento proveden a zalíbil se i jiným nemajetným občanům, a za nedlouho stála — a dosud stojí — u San Franciska na břehu Tichého okeanu celá osada vystavená z těchto vagonů. »Vagonové město — Cartown« nazývají tam tuto prostou kottážovou čtvrt, na níž pohled představuje náš obrázek.

Domky v Cartown-u jsou rozestaveny na písčité půdě dle přesného plánu, chodníky ulice tvořeny prkny, kolem domků zřízeny zahrádky, a celek skýtá zvláštní malebný pohled, tím více, že na většině bývalých vozů zůstaly jejich nápisy, číslice, označení tratí atd., k nimž se druží hrdá pojmenování jednotlivých příbytků jako »Zámek Miramare«, »Hrad Windsor«, »Fontainebleau« a jiná poetická jmena.

Mnohé z domků jsou celé zarostlé vínem nebo břečťanem, opatřeny galleriemi, někde stojí dva vozy na sobě tvoříce podivnou jednopatrovou budovu, a jinde opět dřevěný vůz je prvním poschodím nad zděným přízemkem. Vnitra bývalých vozů jsou ovšem zařízena s nej úzkostlivějším využitím každého místa, leč většinou velmi útulně, takže obyvatelům poskytují as velmi příjemný pobyt.

Část domků jest obývána po celý rok, část jich však slouží za skromné »letní byty« na břehu moře. Že se toto vagonové město těší též pozornosti zvědavých cizích příchozích do San Franciska, je pak pochopitelno.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1904, autor M-r.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. srpna 2017


Diskuze k článku „Lze postavit celé město z železničních vagónů?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.