Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Sto let od první československé mince (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
V roce 1918 vzniká ve střední Evropě na ruinách první světové války nový stát. Dříve dvě země patřící pod nadvládu Rakouska-Uherska se během války spojily a daly vzniknout Československé republice. Po velkolepých oslavách bylo načase legislativně ukotvit nově vzniklý právní stát a definovat arbitry k jeho působení nezbytné. Koná se první schůze národního shromáždění, je zvolen prezident a mimo jiné vzniká i nová, československá měna.


Měnová reforma

Zpočátku se na československém území stále využívala měna rakousko-uherská, což se ovšem mělo brzy změnit.

Aby mohlo Československo dosáhnout nezávislosti a částečné izolace od ostatních měn, stanovila jeho vláda v únoru roku 1919 měnovou reformu, jež měla za cíl stáhnout veškeré rakousko-uherské bankovky na československém území z oběhu a zavést novou finanční politiku.

Jednalo se o takzvaný zlatý standard, který zaručoval, že hodnota měny bude podložena hodnotou zlata. Vznik československé měny je datován na duben roku 1919.

Zlatá měna

Vznik československé měny tak vyžadoval odpovídající množství zlata. Stát jej získal díky dobrovolným darům a dluhopisům. Reforma se ovšem dočkala nevídaného úspěchu a koruna československá nabývá hodnoty 0,04458 gramů a stává se tak jednou z nejsilnějších a nejstabilnějších měn své doby, což také zaručilo ekonomický úspěch nově vzniklého Československa.


Sto let a pamětní mince

Letos je tomu již sto let, kdy byla vyražena první československá mince. Ku příležitosti tohoto výjimečného výročí vydala Pražská mincovna a.s. v limitovaném nákladu 1000 kusů památeční zlatý dukát s portrétem Aloise Rašína, významného politika a tvůrce československé měny.

Dukát je ražený ze zlata vysoké ryzosti podle standardu Karla IV., nese tak v sobě více než sedmi set letou tradici. Navíc je cenově dostupnější než zlaté mince ČNB, které se pro velký formát mohou dostat až na pětinásobek ceny dukátu. Portrét této významné osobnosti nese také pamětní stokorunová bankovka vydaná Českou národní bankou.

Měnová reforma v době první republiky sice vyžadovala náročný proces stahování starých bankovek a státní půjčky, ale zasloužila se také o vznik ekonomicky nezávislého a silného státu. Československá koruna se stala jedním ze symbolů nově nabyté svobody a nezávislosti a my bychom si měli její vznik bezesporu připomínat.Článek je INZERCE, nejde o historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.bejvavalo.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

datum vydání:
6. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Sto let od první československé mince (PR)


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: