Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Lev Czolgosz, vrah amerického prezidenta
původně vyšlo: Besedy lidu 1901, autor neuveden.

Někteří lidé se do historie zapsali slavně, někteří neslavně. Mezi ty druhé rozhodně patří původem polsko-německý anarchista Lev Czolgosz, dnes většinou označovaný jako Leon Czolgosz. Jeho skutek i zasloužený trest vám popíše článek z roku 1901.


Lev Czolgosz, vrah presidenta Mac Kinleye.

Světová sensace prvního řádu — podobizna vraha, jenž spáchav dne 6. září revolverem attentát na presidenta Spojených států severoamerických, spojil navždy jméno své s nebohou svojí obětí.

Rodina Czolgoszova jest původu polsko-německého. Otec Pavel pochází z obce Cerekvice v Polsku a vystěhoval se před 20 lety s třemi syny Lvem, Josefem a Františkem do Ameriky. Matka byla původu německého.

Rodina bydlila posledně v městě Detroitu. Lev Czolgosz byl horlivým vyznavačem bludného učení anarchistického, které již tolik obětí si vyžádalo, a rozmnožuje stále řadu kralovrahů a vrahů osobností společensky nejpřednějších.

Útočník choval se prý ve vězení klidné, ač věděl, že podle zákonů amerických záhy následuje soud, jímž byl k smrti odsouzen. Poprava dle řádu soudního, v Americe platného, provedena elektřinou.původ historického článku:
Besedy lidu 1901, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. února 2019Debata k článku 'Lev Czolgosz, vrah amerického prezidenta'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.