Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Kleptograf, dávný předchůdce dnešních fotopastí

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Pokládáte fotopast za nový vynález, který umožnila až doba elektroniky a digitálních fotoaparátů? Jak vám ukáže článek z roku 1908, tak je historie fotopastí daleko starší.


Sensační vynález proti zlodějům.

„Vzmáhající se zlodějství ve všech třídách společnosti ... ne, takhle se přece začínati nesmí!

Zlodějství — fi donc, jaké to ošklivé slovo, řekněme tedy spíše kleptomanie (manie krásti). Tedy vzmáhající se kleptomanie na všech stranách nutí zase postižované třídy k obraně, vynalézání nových a nových přístrojů, jimiž by zloděj nebo-li kleptoman při činu mohl býti postižen.

Nejnovější přístroj takový, dílo jistého francouzského pokladničního úředníka, „kleptograf“, má za účel, jak už sám název značí, fotografovati zloděje nebo vůbec každé nepovolané osoby na samém místě jeho působnosti.

Jest to přístroj dosti jednoduchý, ale tím důmyslnější. Osoba ničeho netušící tím, že otevřela dvéře místnosti, kde nemá čeho pohledávati, uvedla do činnosti elektrický proud, jenž zapálí množství magnesia, stačící, aby obraz nepovolaného zjevu byl bleskovým tímto světlem zřetelně zachycen na fotografickou desku.

Tím jest osobnost pachatelova dokonale zjištěna — a každé její pozdější zapírání marno. Vynález tento může býti pro banky, veřejné pokladny, velkozávody veliké důležitosti — rovněž i soukromé obydlí — ač ovšem nebudou-li míti páni kleptomani v první řadě spadyno na samý — kleptograf!


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. února 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Kleptograf, dávný předchůdce dnešních fotopastí


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: