Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Zbouraná památka staré Prahy: dům u pěti králů na Vyšehradě

původně vyšlo: Světozor 1904, autor neuveden.
Máte rádi starou Prahu, která zmizela při asanaci města na začátku minulého století? Článek z roku 1904 vás vezme do domu u pěti králů, kde byla údajně pohřbena přemyslovská knížata ze starých českých pověstí.


Dům »u pěti králů« na Vyšehradě

Dům »u pěti králů« na Vyšehradě tvoří jednu z nejznámějších a nejpověstnějších kuriosit pražských.

Nízká, jednopatrová budova po pravé straně Vyšehradské třídy chová mezi okny svými šestero dosti primitivních starobylých vyobrazení českých knížat se jménem pod každým podloženým; zvláštností je zde patrný rozpor mezi názvem domu a skutečností: nikoli patero králů, ale šestero knížat českých: Nezamysl, Mnata, Vojen, Unislav, Křesomysl a Neklan, které tvoří pověstnou periodu mythických vládců českých, je zde vyobrazeno.

Ale obecná tradice lidová mluví zde o pěti králích, a k nim odnáší se pozornost každého Pražana, i každého hosta venkovského, kráčejícího kolem ať za svým osobním, všedním cílem, ať na památný Vyšehrad, a tak dům ten tvoří jeden z nejvážnějších podkladů vlastenecké piety v celé Praze!zdroj historického článku:
Světozor 1904, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. února 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Zbouraná památka staré Prahy: dům u pěti králů na Vyšehradě'Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: