Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Nebezpečné tapety, které vás mohou otrávit arsenem
původně vyšlo: Epocha 1910, autor —ý.

V domácnosti se mohou skrývat nejrůznější nebezpečí, která jsou někdy doslova i smrtící. Jedno z nich, v podobě jedovatého arsenu, vám popíše historický článek z roku 1910.


Otrava arsénem z tapet

Zvláštní případ otravy arsénem může nastat, prodlévá-li osoba častěji v pokoji, jehož stěny jsou polepeny tapetami potisknutými svinibrodskou zelení.

Na klihu těchto tapet roste zvláštní plíseň Penicillium brevicaule; její vzrůst podporuje vlhko a teplo. Plíseň ta má zajímavou vlastnost. Roste-li na podkladě obsahujícím arsén, vyvinuje svým životním pochodem arsénovodík, plyn to nesmírně jedovatý.

Tak se arsénovodík dostává do vzduchu místnosti, a je konečně příčinou smrti osoby prodlévající v ní častěji a déle.

Zmíněná plíseň se pro tuto vlastnost užívá v soudním lékařství na dokázání nepatrných množství arsenu v obsahu žaludku, střev a pod. Očkuje se nejprv na živný podklad úplně prostý arsénu; když pak vegetace plísně dosti pokročila, přidá se k živnému podkladu trochu tekutiny, která se má zkoušeti na arsén.

Po 2—3 dnech se prozradí vývin arséno-vodíku (byl-li arsén ve zkoumané látce obsažen) typickým zápachem. Zkouškou touto se dá zjistit až 1/10.1000 mg arsénu.původ historického článku:
Epocha 1910, autor —ý.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. února 2019Debata k článku 'Nebezpečné tapety, které vás mohou otrávit arsenem'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.