Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Nebezpečné tapety, které vás mohou otrávit arsenem

původně vyšlo: Epocha 1910, autor —ý.
V domácnosti se mohou skrývat nejrůznější nebezpečí, která jsou někdy doslova i smrtící. Jedno z nich, v podobě jedovatého arsenu, vám popíše historický článek z roku 1910.


Otrava arsénem z tapet

Zvláštní případ otravy arsénem může nastat, prodlévá-li osoba častěji v pokoji, jehož stěny jsou polepeny tapetami potisknutými svinibrodskou zelení.

Na klihu těchto tapet roste zvláštní plíseň Penicillium brevicaule; její vzrůst podporuje vlhko a teplo. Plíseň ta má zajímavou vlastnost. Roste-li na podkladě obsahujícím arsén, vyvinuje svým životním pochodem arsénovodík, plyn to nesmírně jedovatý.

Tak se arsénovodík dostává do vzduchu místnosti, a je konečně příčinou smrti osoby prodlévající v ní častěji a déle.

Zmíněná plíseň se pro tuto vlastnost užívá v soudním lékařství na dokázání nepatrných množství arsenu v obsahu žaludku, střev a pod. Očkuje se nejprv na živný podklad úplně prostý arsénu; když pak vegetace plísně dosti pokročila, přidá se k živnému podkladu trochu tekutiny, která se má zkoušeti na arsén.

Po 2—3 dnech se prozradí vývin arséno-vodíku (byl-li arsén ve zkoumané látce obsažen) typickým zápachem. Zkouškou touto se dá zjistit až 1/10.1000 mg arsénu.zdroj historického článku:
Epocha 1910, autor —ý.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. února 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Nebezpečné tapety, které vás mohou otrávit arsenem


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: