Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jedinečné dělo, určené k vrhání bomb na cíl

původně vyšlo: Epocha 1910, autor —ý.
Zajímavé dělo z legendární kruppovy továrny vám představí historický článek z roku 1910.


Krupp-ovo dělo na vrhání bomb.

Krupp-ova továrna v Essenu je neúnavná ve vymýšlení a konstruování nových druhů obranných a útočných zbraní. Jednou z posledních vymožeností jejích je dělo na vypalování bomb.

Nové toto dělo se liší podstatně od děl starých soustav. Projektil (t. j. bomba) se nenabíjí totiž do hlavně děla, nýbrž jest upevněn na konci zvláštní tyče, která je vsunuta do otvoru děla. Tyč s nasazenou bombou se vypudí výstřelem z hlavně; v letu se tyč oddělí od bomby, která pak sleduje dále sama dráhu vykázanou jí výstřelem. Tím způsobem jest umožněno vypalování nebo lépe řečeno vrhání bomb o velkém průměru z malokaliberních děl.

Dělo samotné jest ovšem zvláště konstruováno. Konstruktéru se jednalo o to, sestrojit typ co možno lehký a snadno přenosný, neboť jenom takový může při obléhání vykonati platné služby. Bomba padá v jistém okamžiku ze vzduchu přímo na zem.

Výbuch je provázen obrovskou ranou a náhlou změnou tlaku vzduchu; zejmena druhá okolnost působí deprimujícím dojmem. Podobně i světelné účinky ohně povstalého výbuchem třaskaviny, jakož i jedovatý účinek vzniklých plynů mohou mít velký moralní účinek na obležené. Největší dosud dosažená dálka dostřelu je 300 m.


zdroj historického článku:
Epocha 1910, autor —ý.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. února 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Jedinečné dělo, určené k vrhání bomb na cíl


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: