Čtvrt miliardy litrů ropy v plamenech - zločin, nebo nehoda?

původně vyšlo: Epocha 1905, autor —a.
Náš svět je již desítky let závislý na ropě, přitom je ale její těžba a zpracování stále dost nebezpečné. Článek z roku 1905 vám popíše jeden rekordní požár téměř 300 milionů litrů ropy, ke kterému tehdy došlo v Americe.


Obrovský požár

Obrovský požár zásob surového petroleje (nafty), jaký dosud nevznikl v takovém rozsahu ani v ruské naftové krajině kol Baku, kde podobné úkazy nejsou právě žádnou vzácností, zuřil před nějakým časem u města Humble v severoamerickém státě Texasu.

Několik kilometrů od města je tam 12 rozsáhlých naftových nádrží, jež jsou od sebe odděleny nízkými hliněnými hrázemi. Nádrže ty mají průměrnou hloubku 4 m a plochu celku 194.000 m2, takže naplněny obsahují asi 2½ mill. tun čili skorem 3 mill. hl petroleje. Proti poškození lidmi jsou tyto nádrže chráněny silným oddílem mužstva ve dne i v noci; za tmy jest jejich okolí neustále osvětlováno mocnými reflektory.

Proti moci přírodní ovšem nepomůže ani tato ochrana. Tak se stalo, že jednoho nedělního odpůldne ve 4 hod. udeřil do jedné nádrže blesk; rána, dlouhé zasyčení a zapraskání — a plamenné jazyky počaly z nádrže šlehat stále výš a výše, přeskakovat s jedné hladiny na druhou, až se během sotva půl minuty změnila všechna petrolejová jezera v jediné moře plamenů zahalující celý kraj hustým dýmem. Zář požáru byla tak veliká, že v městě Houston u, 22 km odtamtud, bylo za noci možno na ulicích pohodlně číst noviny; ještě z Galveston-u, přes 100 km daleko, bylo vidět záři tamních plamenů.

Rozumí se, že lidská pomoc je v takovém případě marná; vodou se hořící petrolej hasit nemůže, a na zasypání jeho pískem, hlinou neb popelem nelze při takovém jeho rozsahu ani pomýšlet. Veškerá lidská činnost se zde musila omezit na to, aby se při neúmorné práci ve dne v noci nasypal kolem všech hořících nádrží vysoký násyp, jenž by zamezil, aby hořící nafta nestrhala hráze svých nádrží a nevylila se z nich ven.

V tom případě by bylo bývalo město Humble zaplaveno hořícím petrolejem...

Na zřízení této hráze pracovalo po 34 hodiny přes 1000 lidí, jimž dravý živel trhal práci pod rukou. V jednom případě se část hořící nafty již přelila přes hráz, při čemž přišlo o život 12 lidí a 46 mezků.

Naftová zásoba v humbleských nádržích hořela tak plné 3 dni a 3 noci.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1905, autor —a.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. ledna 2019


Diskuze k článku „Čtvrt miliardy litrů ropy v plamenech - zločin, nebo nehoda?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.