Proč se do hodinek dávají drahokamy a jak je hodináři zpracovávají?

původně vyšlo: Epocha 1904, autor Fr. Michl.
Součástí každého kvalitního hodinového strojku bývá řada safírů, rubínů nebo jiných drahokamů. Za jakým účelem se drahé kameny do hodinek dávají a jak se zpracovávají? S tím vás podrobně seznámí historický článek z roku 1904.


Drahokamy v hodinkách.

Lepší kapesní hodinky mají ve svém stroji určitý počet drahokamů, které se v hodinářském názvosloví označují všeobecné pouze jako »kameny«.

Tyto drobné drahokamy slouží za ložiska; jsou provrtány, a v otvorech se pohybují čípky hodinových koleček. Užívají se proto, aby bylo tření čípků co nejmenší, a aby se snadno neopotřebovaly.

Pro hodinková ložiska hodí se z drahokamů nejméně granat; nejčastěji se na to brávají malé safiry a rubíny. Drahokamy tyto jsou většinou úlomky větších kusů, které nemají pěknou barvu a nemohou následkem toho sloužit za šperk. Nejvíce se užívají safiry, které jsou pro klenotníky příliš bledé, avšak zato se svojí větší tvrdostí hodí výborně hodinářům.

Upravené a provrtané hodinkové kameny přicházejí do obchodu v malých krabičkách po 500 nebo 1000 kusech, ve kterých sem tam září nějaký červený rubin ; přicházejí vesměs ze Švýcar. Každý kámen je zaokrouhlen a provrtán středem tak, aby otvor byl o nepatrný zlomek millimetru větší než průměr příslušného čípku. Za podklad kamenům v hodinkách slouží malé válečky, které vypadají jako mosazné; jsou však z měkké slitiny zlata.

Než se má kámen zasadit, navlékne se na soustruh, a jemným ocelovým hrotem, který jest obalen olejem a diamantovým práškem, se průvrt dle potřeby rozšíří, aby doň ocelový čípek přesně zapadl. Pak zasazeč zapne váleček do soustruhu, uchopí kámen navlhčeným prstem a přitlačí jej do válečku, který se soustruhem otáčí.

Nato vezme dělník ostrý nástroj a přitlačí jej na okraj otáčejícího se válečku, čímž přinutí měkký kov, aby pokryl safir neb rubin se strany tak, že kámen pak leží jako v kovovém polštáříku. Potom se s druhé strany soustruhu nasadí vrtáček, který se dotýká kovového spodku válečku a vyvrtá doň pozvolna otvor přesně stejné velikosti jako jest otvor v kamenu samém.

Velejemné tyto práce vyžadují ovšem velikou přesnost a zručnost, pročež také cena hodinek značně stoupá s počtem a jakostí kamenů, jež v nich jsou zasazeny.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1904, autor Fr. Michl.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. ledna 2019


Diskuze k článku „Proč se do hodinek dávají drahokamy a jak je hodináři zpracovávají?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.