Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Proč se do hodinek dávají drahokamy a jak je hodináři zpracovávají?
původně vyšlo: Epocha 1904, autor Fr. Michl.

Součástí každého kvalitního hodinového strojku bývá řada safírů, rubínů nebo jiných drahokamů. Za jakým účelem se drahé kameny do hodinek dávají a jak se zpracovávají? S tím vás podrobně seznámí historický článek z roku 1904.


Drahokamy v hodinkách.

Lepší kapesní hodinky mají ve svém stroji určitý počet drahokamů, které se v hodinářském názvosloví označují všeobecné pouze jako »kameny«.

Tyto drobné drahokamy slouží za ložiska; jsou provrtány, a v otvorech se pohybují čípky hodinových koleček. Užívají se proto, aby bylo tření čípků co nejmenší, a aby se snadno neopotřebovaly.

Pro hodinková ložiska hodí se z drahokamů nejméně granat; nejčastěji se na to brávají malé safiry a rubíny. Drahokamy tyto jsou většinou úlomky větších kusů, které nemají pěknou barvu a nemohou následkem toho sloužit za šperk. Nejvíce se užívají safiry, které jsou pro klenotníky příliš bledé, avšak zato se svojí větší tvrdostí hodí výborně hodinářům.

Upravené a provrtané hodinkové kameny přicházejí do obchodu v malých krabičkách po 500 nebo 1000 kusech, ve kterých sem tam září nějaký červený rubin ; přicházejí vesměs ze Švýcar. Každý kámen je zaokrouhlen a provrtán středem tak, aby otvor byl o nepatrný zlomek millimetru větší než průměr příslušného čípku. Za podklad kamenům v hodinkách slouží malé válečky, které vypadají jako mosazné; jsou však z měkké slitiny zlata.

Než se má kámen zasadit, navlékne se na soustruh, a jemným ocelovým hrotem, který jest obalen olejem a diamantovým práškem, se průvrt dle potřeby rozšíří, aby doň ocelový čípek přesně zapadl. Pak zasazeč zapne váleček do soustruhu, uchopí kámen navlhčeným prstem a přitlačí jej do válečku, který se soustruhem otáčí.

Nato vezme dělník ostrý nástroj a přitlačí jej na okraj otáčejícího se válečku, čímž přinutí měkký kov, aby pokryl safir neb rubin se strany tak, že kámen pak leží jako v kovovém polštáříku. Potom se s druhé strany soustruhu nasadí vrtáček, který se dotýká kovového spodku válečku a vyvrtá doň pozvolna otvor přesně stejné velikosti jako jest otvor v kamenu samém.

Velejemné tyto práce vyžadují ovšem velikou přesnost a zručnost, pročež také cena hodinek značně stoupá s počtem a jakostí kamenů, jež v nich jsou zasazeny.původ historického článku:
Epocha 1904, autor Fr. Michl.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. ledna 2019Debata k článku 'Proč se do hodinek dávají drahokamy a jak je hodináři zpracovávají?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.