Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se kdysi ve městech uklízel sníh?
původně vyšlo: Epocha 1907, autor —a.

Odklízení velkého množství sněhu ve městech je náročný úkol. Historický článek z roku 1907 vám ukáže, jaké specializované stroje byly tehdy k zimnímu čištění měst od sněhu používány.


O čištění měst od sněhu

Elektrických vozů možno užit i na čištění uličních kolejí od sněhu.

Tak se to děje i v Praze pomocí elektrického pluhu, jenž pojížděje v zimě po zavátých kolejích elektrické dráhy odhrnuje sníh stranou a činí tak kolej sjízdnou zcela po způsobu železničních sněhových pluhů. Pluh takového druhu, avšak poněkud jiné konstrukce než pražský, vidíme na obrázku, jenž představuje tramwayový motorový pluh užívaný v Německu.

Smetením s kolejí stranou se však sníh ještě s ulice neodstraní, nýbrž třeba jej bud ponechat ve hromadách, aby za teplejší pohody roztál a zmizel v kanalech, nebo je nutno jej odvážet ve vozech za město či do vody, což ovšem není nijak laciné.

Pomýšleno proto dávno na levnější způsob odstraňování sněhu s ulic, a to jeho rozpouštěním. Nej přirozenější způsob tohoto je házení sněhu do kanalů, kde je vždy teplota nad bodem mrazu. Při nedokonalé kanalisaci však kanal nestačí pojmout a rozpouštět spousty sněhu, jak by bylo třeba, a nastávají tu různé kalamity.

Proto byl sestrojen a ve Strassburce před několika lety uveden v činnost vůz na tavení sněhu parou. Pára z kotlíku je totiž vedena trubkami kol plechové násypky, do níž se hází sníh, jenž na jejích horkých stěnách rychle taje a stéká do kanalu jako voda. Je však otázkou, zda takovýto způsob ničení sněhu třeba byl pohodlný, není ještě daleko dražší než jeho prosté odvážení.původ historického článku:
Epocha 1907, autor —a.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. ledna 2019Debata k článku 'Jak se kdysi ve městech uklízel sníh?'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.