Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se kdysi ve městech uklízel sníh?

původně vyšlo: Epocha 1907, autor —a.
Odklízení velkého množství sněhu ve městech je náročný úkol. Historický článek z roku 1907 vám ukáže, jaké specializované stroje byly tehdy k zimnímu čištění měst od sněhu používány.


O čištění měst od sněhu

Elektrických vozů možno užit i na čištění uličních kolejí od sněhu.

Tak se to děje i v Praze pomocí elektrického pluhu, jenž pojížděje v zimě po zavátých kolejích elektrické dráhy odhrnuje sníh stranou a činí tak kolej sjízdnou zcela po způsobu železničních sněhových pluhů. Pluh takového druhu, avšak poněkud jiné konstrukce než pražský, vidíme na obrázku, jenž představuje tramwayový motorový pluh užívaný v Německu.

Smetením s kolejí stranou se však sníh ještě s ulice neodstraní, nýbrž třeba jej bud ponechat ve hromadách, aby za teplejší pohody roztál a zmizel v kanalech, nebo je nutno jej odvážet ve vozech za město či do vody, což ovšem není nijak laciné.

Pomýšleno proto dávno na levnější způsob odstraňování sněhu s ulic, a to jeho rozpouštěním. Nej přirozenější způsob tohoto je házení sněhu do kanalů, kde je vždy teplota nad bodem mrazu. Při nedokonalé kanalisaci však kanal nestačí pojmout a rozpouštět spousty sněhu, jak by bylo třeba, a nastávají tu různé kalamity.

Proto byl sestrojen a ve Strassburce před několika lety uveden v činnost vůz na tavení sněhu parou. Pára z kotlíku je totiž vedena trubkami kol plechové násypky, do níž se hází sníh, jenž na jejích horkých stěnách rychle taje a stéká do kanalu jako voda. Je však otázkou, zda takovýto způsob ničení sněhu třeba byl pohodlný, není ještě daleko dražší než jeho prosté odvážení.zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor —a.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. ledna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak se kdysi ve městech uklízel sníh?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: