Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak v Rusku fungovala pošta?
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

Dnes je často zvykem si na služby pošty stěžovat, ale v dobách před objevem vynálezů umožnujících komunikaci na dálku bylo doručování poštovních zásilek mimořádně důležité. Článek z roku 1903 vás seznámí s tím, jak pošta fungovalo v carském Rusku.


Ruská pošta.

Po nekonečných planinách a stepích Ruska uhání zdánlivě předpotopní, ale účelu svému dobře odpovídající těljega — poštovní vůz.

Stanice od stanice vzdálena na sta kilometrů. Jednotvárné znění kolokolu — zvonku vytrvalé trojky mísí se s unylou písní vozkovou ...

Večer dojeli na nějakou hospodu se všemi příznaky ruského života, hojnou večeří, zákusky, ščí, vínem nebo i vodkou, kartami a často dramatickými z toho výstupy . . .

Ráno vyjede se znova do širé prostory — pouze že do vrchovité cesty připřaženo několik párů koní. A zase ta bezmezná step dole, široširá obloha nahoře, vítr, mraky, cesta, jíž snad konce nebude.

Však to známe ze sterých románů, novell a básní ruských : Jedeš, jedeš, nekonečně
step se stře jak moře,
zasteskne se ti bezděčně
také na prostoře.původ historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. ledna 2019Debata k článku 'Jak v Rusku fungovala pošta?'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.