Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Srážka parních lokomotiv jako jedinečná železniční show

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Srážka vlaků nemusí být vždy jen tragická katastrofa, může to být i součást velké zábavní akce v americkém stylu. Více vám o tom prozradí historický článek z roku 1905.


Umělá srážka lokomotiv u Nového Yorku.

Umělá srážka lokomotiv, kterou uspořádal jeden americký podnikatel v New Yorku, před ohromným množstvím, bude asi i jinde napodobena.

K této „katastrofě" byli zváni diváci velikou reklamou. Na ohromných plakátech, rozpiatých všude na stěnách, zdech a plotech ulic, bylo nadepsáno pestrým písmem: „Souboj lokomotiv".

Sensace přilákala na místo „souboje" asi 25.000 diváků. Po celé tři hodiny stálo ono množství klidně na slunečním žáru, než počalo býti netrpělivým a zuřivým.

Konečně za naprostého ticha lokomotivy začaly se pohybovati se sykotem a pískáním. Diváků zmocnilo se asi podobné napětí, jako když v areně starého Říma vypuštěna divá zvířata na křesťany.

Stroje řítily se proti sobě a ve chvíli nastal náraz. Oblaky páry, dýmu i prachu zakryly nejprve všechno. Potom teprve bylo možno shlédnouti účinek srážky.

Stroje byly do sebe vklíněny a jedna z lokomotiv byla uznána za poraženou : její přední část rozbita, komín uražen a tendr s polovice rozbit...

Zábava skutečně a v pravdě americká.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. ledna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Srážka parních lokomotiv jako jedinečná železniční show


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: