Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak v Rusku před bolševickou revolucí fungoval český Sokol

původně vyšlo: Světozor 1906, autor neuveden.
K historii našeho národa neodmyslitelně patří tělocvičný spolek Sokol, fungující u nás i v řadě jiných států. Článek z roku 1906 vám popíše, jak tehdy Sokol fungoval v Rusku.


Tělocvičný odbor ženský „Sokola“ v Kijevě na Rusi.

Město Kijev na Dněpru, jedno z nejstarších; a nejslavnějších měst ruských, střed vzdělanosti a obchodní centrum celé jihozápadní Rusi, má mezi svými 300.000 obyvateli také značný počet Čechů, zaujímajících vynikající a výnosná postavení.

V popředí českého života stojí zde čacká jednota „Sokol“, a jeho ženský odbor za vedení osvědčeného pracovníka sokolského p. Šneppa, učitele tělocviku, tvoří sdružení roztomilých a horlivých pracovnic sokolských.

Sokolstvo české má na Rusi již několik jednot a tělocvičných odborů, kde s plným zdarem uplatňují se naše domácí síly jako vůdcové jednot těch i jako jich cvičitelé; hlavním povoláním svým jsou učiteli tělocviku na místních gymnasiích.

Letos pořádán v Praze zvláštní kurs pro výcvik učitelů tělocviku z řad sokolských a to s krásným výsledkem, takže také o budoucí zdárný výcvik našich sokolských čet doma i v cizině se zdarem je postaráno a cíl Sokolstva našeho pro budoucnost pevně zabezpečen.zdroj historického článku:
Světozor 1906, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. ledna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Jak v Rusku před bolševickou revolucí fungoval český Sokol'


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: