Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jedinečné vzpomínky posledního žijícího četníka, který osobně zatýkal Karla Havlíčka Borovského

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Jak probíhalo zatčení Karla Havlíčka Borovského před jeho vyhnanstvím v Brixenu? Článek z roku 1908 vás seznámí s posledním žijícím četníkem, který se na Havlíčkově zatčení v roce 1851 osobně podílel.


Četník J. Krejčí a Karel Havlíček Borovský

Zajímavá osobnost ze života našeho bojovníka a mučedníka národního, Karla Havlíčka Borovského, četník, zatknuvší jej na rozkaz vlády při jeho deportaci do Brixenu dne 16. prosince 1851 v Něm. Brodě, jest dosud živ.

Jest to p. J. Krejčí, žijící nyní ve Štěkni u Strakonic v skromných poměrech trafikanta, na odpočinku. Býval dle svého tvrzení osobním ctitelem a známým Havlíčkovým, s nímž sedával v hostinci, zpravuje jej o každém hnutí v okolí. Havlíček byl osobností ve městě velice váženou a oblíbenou.

„Byl to člověk velmi milý, dobrého srdce, a s námi hovořil jako s bratry. Zatčení Havlíčkovo stalo se za pozdní tmavé noci předvánoční, zcela potají . . . Přijeli dva páni, známý policejní komisař Dedera, opěvovaný v „Tyrolských elegiích“, a odebravše se do četnických kasáren přibrali si zde četníka — Krejčího — a odebrali se s ním do bytu Havlíčkova.

Odehrála se scéna tklivá — loučení Havlíčkovo s chotí a malou spící dceruškou Zdeněčkou, již s takovým zaslzeným humorem Havlíček opěvá — „Kamenem byl by pohnul výjev ten“, dokládá p. Krejčí ve svém líčení. Za chvíli vyšli páni s Havlíčkem, usedli do kočáru, jenž ve tmě zmizel . . .

Havlíček stal se obětí svého nezlomného poctivého přesvědčení národního, odvezen a ujařmen v Brixenu jako nový Prometheus a — vrátil se do Čech teprve za dvě léta, zlomen na duchu i na těle . . .zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. prosince 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Jedinečné vzpomínky posledního žijícího četníka, který osobně zatýkal Karla Havlíčka Borovského'Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: