Jedinečné vzpomínky posledního žijícího četníka, který osobně zatýkal Karla Havlíčka Borovského

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Jak probíhalo zatčení Karla Havlíčka Borovského před jeho vyhnanstvím v Brixenu? Článek z roku 1908 vás seznámí s posledním žijícím četníkem, který se na Havlíčkově zatčení v roce 1851 osobně podílel.


Četník J. Krejčí a Karel Havlíček Borovský

Zajímavá osobnost ze života našeho bojovníka a mučedníka národního, Karla Havlíčka Borovského, četník, zatknuvší jej na rozkaz vlády při jeho deportaci do Brixenu dne 16. prosince 1851 v Něm. Brodě, jest dosud živ.

Jest to p. J. Krejčí, žijící nyní ve Štěkni u Strakonic v skromných poměrech trafikanta, na odpočinku. Býval dle svého tvrzení osobním ctitelem a známým Havlíčkovým, s nímž sedával v hostinci, zpravuje jej o každém hnutí v okolí. Havlíček byl osobností ve městě velice váženou a oblíbenou.

„Byl to člověk velmi milý, dobrého srdce, a s námi hovořil jako s bratry. Zatčení Havlíčkovo stalo se za pozdní tmavé noci předvánoční, zcela potají . . . Přijeli dva páni, známý policejní komisař Dedera, opěvovaný v „Tyrolských elegiích“, a odebravše se do četnických kasáren přibrali si zde četníka — Krejčího — a odebrali se s ním do bytu Havlíčkova.

Odehrála se scéna tklivá — loučení Havlíčkovo s chotí a malou spící dceruškou Zdeněčkou, již s takovým zaslzeným humorem Havlíček opěvá — „Kamenem byl by pohnul výjev ten“, dokládá p. Krejčí ve svém líčení. Za chvíli vyšli páni s Havlíčkem, usedli do kočáru, jenž ve tmě zmizel . . .

Havlíček stal se obětí svého nezlomného poctivého přesvědčení národního, odvezen a ujařmen v Brixenu jako nový Prometheus a — vrátil se do Čech teprve za dvě léta, zlomen na duchu i na těle . . .


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. prosince 2018


Diskuze k článku „Jedinečné vzpomínky posledního žijícího četníka, který osobně zatýkal Karla Havlíčka Borovského“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.