Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Která česká armáda se jako první probojovala až ke břehům moře?
původně vyšlo: Světozor 1906, autor neuveden.

Víte, které české vojsko se při svých bojích poprvé dostalo až k břehům moře? Odpověď na tuto zajímavou otázku z oboru vojenství vám dá historický článek 1906.


Husité na Baltu

„Hromu rachotem a vichru letem" začíná krásná, mohutná báseň Čechova, jedna z prvních, jež založila jeho literární slávu a k níž jest obraz malíře Julia Fischera, umístěný na „Čechově" domě v Čechově ulici v Holešovicích, výmluvnou illustrací.

Od nížiny uherské přes celou Moravu, Slezsko a Německo až po slovanský Balt zavlály „ty pyšné české praporce" husitské. Tenkráte poprvé uvidělo české vojsko moře — a to moře Baltické, mokrý a dunivý hrob slovanského národa.

Daleko po něm nesly se zraky udivených Čechů — bylo jim, jakoby z hloubi moře jako z obrovské „návy" mrtvých ozývaly se vzdechy, nářky a kletby povražděných duší slovanských... !

S rachotem mořských hromů smísil se mohutný český chorál „Kdož jste boží bojovníci" mrtvý krajan — Husita právě skonavší — pohřben ve hrob mořský, a mocně dojati vraceli se hrdinové čeští k jihu, do svých Čech, nabravše si s sebou škeblí a písku na památku svého pobytu u slovanského moře.původ historického článku:
Světozor 1906, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. prosince 2018Debata k článku 'Která česká armáda se jako první probojovala až ke břehům moře?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.