Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Která česká armáda se jako první probojovala až ke břehům moře?

původně vyšlo: Světozor 1906, autor neuveden.
Víte, které české vojsko se při svých bojích poprvé dostalo až k břehům moře? Odpověď na tuto zajímavou otázku z oboru vojenství vám dá historický článek 1906.


Husité na Baltu

„Hromu rachotem a vichru letem" začíná krásná, mohutná báseň Čechova, jedna z prvních, jež založila jeho literární slávu a k níž jest obraz malíře Julia Fischera, umístěný na „Čechově" domě v Čechově ulici v Holešovicích, výmluvnou illustrací.

Od nížiny uherské přes celou Moravu, Slezsko a Německo až po slovanský Balt zavlály „ty pyšné české praporce" husitské. Tenkráte poprvé uvidělo české vojsko moře — a to moře Baltické, mokrý a dunivý hrob slovanského národa.

Daleko po něm nesly se zraky udivených Čechů — bylo jim, jakoby z hloubi moře jako z obrovské „návy" mrtvých ozývaly se vzdechy, nářky a kletby povražděných duší slovanských... !

S rachotem mořských hromů smísil se mohutný český chorál „Kdož jste boží bojovníci" mrtvý krajan — Husita právě skonavší — pohřben ve hrob mořský, a mocně dojati vraceli se hrdinové čeští k jihu, do svých Čech, nabravše si s sebou škeblí a písku na památku svého pobytu u slovanského moře.zdroj historického článku:
Světozor 1906, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. prosince 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Která česká armáda se jako první probojovala až ke břehům moře?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: