Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak správně topit uhlím?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1910, autor neuveden.
Topíte doma uhlím? V tom případě určitě oceníte návod z roku 1910, který vám poradí jaký přesný postup je nejlepší při topení pevnými palivy.


Jak se má topiti.

Házení uhlí na rozžhavené zbytky se nedoporučuje. Po zatopení nechá se uhlí zřežavěti.

Pak se lopatkou odsune z přední části roštu na zadní část roštu. Pak se uhlí žhavé rozdělí po délce na 2 polovice, aby v středu byla rýha prázdného roštu. Nad tuto rýhu dá se několik větších kousků uhlí a prázdné místo v předu roštu nahrne se čerstvého uhlí.

Zahřátý rošt vypudí kouř a plyny z uhlí, jež prchajíce přes žhavé uhlí zadní, skoro úplně se spalují. Uhlí horké, větší části plynů zbavené, pak rychle odhoří. Odhořené se vždy nahrne do zadu a ku kraji roštu se přikládá.

Touto methodou docílí se pravidelného tepla, nepřerušeného pečení v troubách a co hlavního, uhlí se náležitě využitkuje. Uspořit se asi 25 až 30 proc. paliva.

Čím kdo více uhlí prohrabuje a čím častěji na žhavé uhlí přikládá, tím hůře, neboť stále se vyvinující kouř dusí oheň, tlumí horko a zbytečně kamna sazemi zanáší.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1910, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak správně topit uhlím?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: