Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Dva recepty na bramborové pivo
původně vyšlo: Sbírka nejnovějších receptů 1880, autor V.K.

Máte rádi pivo a rádi byste ochutnali něco zvláštního, čím zaháněli žízeň už naši pradědové? Zkuste si připravit jedinečné pivo podle historických receptů na bramborové pivo z roku 1880.


Pivo z bramborů.


1. způsob.

Na 500 ltr. vezme se:
350 klg. bramborů,
60 klg. žlutého sladu,
3 klg. chmele.

Brambory uvaří se v 700 ltr. vody a pak rozmačkají, načež se to smíchá se sladem, jenž byl v 60 ltr. vody v těsto upraven, a sice vařící; mladinky pak se vaří s chmelem. Když se odpaří na 600 ltr. přidá se 1½ klg. chmele a nechá se to kvasiti.

2. způsob.

Vezme se 100 lib. zemčat, jež vaří se až změknou ; dříve však musí se oloupati. Potom rozmačkají se jemně dřevěnými palicemi, smíchají s 100 mázy vody a vaří v kotli pocínovaném až se z nich udělá řídká kaše.

Potom přidá se 8 lib. sladu z ječmene aneb pšenice a míchá se to pilně, i nechá ještě asi hodinu vařiti. Potom se to přikryje a nechá státi několik hodin, načež pomocí kohoutku spustí se mladinka do menšího kotle, vaří se a přidá 2 lib. chmele, pak se to procedí a ohřeje.

Na to přidá se asi půl mázu kvasnic k tomu a nechá se to kysati tak dlouho, až kvasnice klesají a vrchní kvasnice vystupují. Tyto kvasnice se se sběračkou seberou řádně, pivo se nalije do sudů a za krátký čas může se piti.původ historického článku:
Sbírka nejnovějších receptů 1880, autor V.K.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. listopadu 2018Debata k článku 'Dva recepty na bramborové pivo'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.