Cejn v roslu, rumový dort a další recepty našich babiček plus jídelníček na celý týden

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Hledáte inspiraci co vařit celý týden, nebo zajímavé historické recepty z doby našich babiček a prababiček? Podívejte se na náš kuchařský článek z roku 1929.
Následující text pochází z roku 1929

Jídelní lístek.

Pondělí:
Oběd: Polévka bramborová, haše z kapusty s bramborem. nudle s tvarohem. — Večeře: Haše od oběda s opékanými brambory nebo tlačenka s octem, chléb.

Úterý:
Oběd: Uzená polévka s drobenkou, uzené maso a hrachové pirée (kaše) z Vydrovy hrachové mouky se škvarečky. — Večeře: Chléb s máslem, sýr, čaj.

Středa:
Oběd: Polévka z vloček, lívance. — Večeře: Ovar s křenem, chléb.

Čtvrtek:
Oběd: Polévka sklenná, dušená mrkev s bramborem, švestk. knedlíky. — Večeře: Uzenky.

Pátek:
Oběd: Polévka zeleninová s rýži, bramborové osmažované šištičky se zeleninou, koláč se švestkami. — Večeře: Cejn v rosolu.

Sobota:
Oběd: Polévka květáková, guláš s bramborovým knedlíkem. — Večeře: Opékané knedlíky se špenátem dopoledne upraveným.

Neděle:
Oběd: Polévka mozečková, svíčková pečeně na smetaně s knedlíkem, brusinky. Levný čokoládový dort. — Večeře: Ohřáté od oběda a zbylý moučník nebo topinky s husím sádlem, čaj.


Cejn v rosolu.

Očištěného, šupin zbaveného cejna trhneme, vykucháme, vypereme, rozdělíme na porce, nasolíme a necháme asi půl hodiny stát. Mezitím svaříme ocet s vodou, hrubě pokrájenou kořenovou zeleninou, cibulí, kořením a osolíme. Asi po půl hodině varu nalijeme na kapra v pekáči srovnaného a vaříme na pokraji plotny zvolna 10—15 minut. Pak opatrně díly vyjímáme a větší kosti při tom opatrně odstraníme šťávu, ve které se cejn vařil, opatrně přecedíme. Pak vezmeme předem upravený aspik. Ten upravujeme tak, že dáme vařit dvě vepřové nožky, jedno telecí koleno a 1 a půl kg vepřových kožek, zalijeme směsí octa a vody v takovém množství asi kolik je tuhého obsahu. Přidáme kořenovou zeleninu, cibuli a kořeni a vaříme 3 hod.

Pak zkoušíme, sedne-li; poté polévku přecedíme a necháme ssednout do druhého dne. Pak tuk plechovou lžicí, namočenou do horké vody, seškrabeme, povrch opláchneme teplou vodou a otřeme ubrouskem. Pak dáme na plotnu rozpustit a jakmile přijde do varu, rozmícháme doň 2 bílky rozšlehané s citronovou šťávou. Necháme ještě chvíli na okraji plotny, pak sejmeme a prochladlý proléváme propraným lněným ubrouskem. Takto připravený rosol z předešlého dne a nyní čištěný, zaléváme přímo do formy na rybu. Na dno formy můžeme vyložit ozdobně vykrájenou vařenou mrkev, vejce, okurku, aby tato ozdoba utvořila obrazec. Necháme pak ztuhnouti a po ztuhnuti vyklopíme na mísu.

Je-li to pro slavnostnější příležitosti, můžeme ozdobit kolem jemně sekaným aspikem, čtvrcenými vajíčky, zelenou petrželkou a kornoutky ze sloupnutého salámu. Nožky a kůže dáme ještě s vodou a octem znovu vyvařit, ovšem kratší dobu, než dříve, asi půl až tři čtvrti hodiny. Pak obereme maso s nožek a s kolínka, usekáme na kostky a zalijeme opět, se zeleninovou ozdobou, do formy a necháme ustydnouti. Tak získáme ještě ze zbytků chutnou domácí huspeninu.

Rumový dort

Na 10 dkg jemně utřeného másla vezmeme při stálém míchání po řadě: 4 žloutky, osminu litru smetany, 12 dkg cukru, 28 dkg mouky, z půl citronu kůry, trochu amonia a naposledy ze čtyř bliků sníh. Vše se smíchá, vlije do máslem vymazané formy a necháme zvolna péci.

Studený pak rozřízneme, naplníme rybízovou zavařeninou, složíme a zalijeme vlažným čajem, smíseným s rumem a rybízovou zavařeninou a cukrem. Pak zatížíme, dáme na 1 hod. do chladu a pak polijeme rumovou polevou.

Rumová poleva: 25 dkg jemně přesátého moučkového cukru mícháme s trochou rumu a citronové šťávy, a přikapáváme za stálého míchání vařící vodu po kapkách a třeme tak dlouho, až zhoustne a leskne se.

Sekané beefsteaky.

Hovězí maso umeleme na strojku, přidáme sůl a trochu pepře. Rozdělíme na díly, uděláme placičky jako beefsteaky, omoučíme po obou stranách a dáme na pánev, na rozpěněné máslo. Opečeme po obou stranách, na každé pět minut, a horké podáváme s bramborem, nebo podávají-li se na rychlo, s opečeným toastem, t. j. krájeným plátkem houstičky, rychle opečeným nad plamenem.

Haše kapustová.

Asi půl kg těžkou hlávku kapusty rozkrojíme na čtvrtky a ve slané vodě do měkka uvaříme. Na strojku umeleme 15 dkg syrových vepřových jater, 5 dkg slaniny, 1 prostřední cibuli a stroužek česneku. Přidáme trochu pepře, majoránky, 1 celé vejce, lžici strouhané housky, podle potřeby prisolíme, dobře promícháme a na vymaštěném kastrole upečeme. Podáme s brambory. Pokrm je výživnou večeří pro pětičlennou rodinu.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. listopadu 2018


Diskuze k článku „Cejn v roslu, rumový dort a další recepty našich babiček plus jídelníček na celý týden“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.