Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Brambory jako lék proti cukrovce?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1904, autor neuveden.
Cukrovka je vážná nemoc, která trápí lidstvo už od nepaměti. Článek z roku 1904 vám ukáže, jakým způsobem byla cukrovka tehdy také léčena.


Bramborová léčba nemocných cukrovkou.

Anglický lékař dr. Sawyer nařídil nemocnému cukrovkou hojné používání brambor; učinil tak na radu německého lékaře dr. Nosse, dle něhož má se vzíti náležitý zřetel na požívání brambor.

Anglický lékař jest s docíleným výsledkem náležitě spokojen. Dr. Sawyer podává k úspěšnému léčeni bramborami následující rady.

Brambory mají se nechat vařiti neškrabané, tedy ve slupce, v páře, poněvadž brambory vařené bez slupky (okrájené) doznají velké ztráty draselnatých a fosforečných solí, které jsou pro výživu velmi důležity. Účelná jest příprava bramborových placek a chleba bramborového, k jehož přípravě podává dr. Sawyer následující recept:

V páře vařené brambory se oloupají a prsty na mouku rozetřou. Mouka tato zůstane 24 hodin státi a pak se k ní přimísí otruby, ¼ kg otrub na ¼ kg mouky. Přidáme k tomu 15 g másla, jedno vejce a 15 g kvasnic a vše uhněteme v těsto, které po pět hodin musí státi poblíže ohně, aby náležitě zkysalo. Chléb peče se půl druhé hodiny v pánvi vymaštěné.

Poznámka redakce Bejvávalo.cz
Upozorňujeme, že jde o historický text z roku 1904, nikoliv o současný recept jak pomocí konzumace brambor úspěšně vyléčit cukrovku.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1904, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Brambory jako lék proti cukrovce?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: