Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Brambory jako lék proti cukrovce?
původně vyšlo: Česká hospodyně 1904, autor neuveden.

Cukrovka je vážná nemoc, která trápí lidstvo už od nepaměti. Článek z roku 1904 vám ukáže, jakým způsobem byla cukrovka tehdy také léčena.


Bramborová léčba nemocných cukrovkou.

Anglický lékař dr. Sawyer nařídil nemocnému cukrovkou hojné používání brambor; učinil tak na radu německého lékaře dr. Nosse, dle něhož má se vzíti náležitý zřetel na požívání brambor.

Anglický lékař jest s docíleným výsledkem náležitě spokojen. Dr. Sawyer podává k úspěšnému léčeni bramborami následující rady.

Brambory mají se nechat vařiti neškrabané, tedy ve slupce, v páře, poněvadž brambory vařené bez slupky (okrájené) doznají velké ztráty draselnatých a fosforečných solí, které jsou pro výživu velmi důležity. Účelná jest příprava bramborových placek a chleba bramborového, k jehož přípravě podává dr. Sawyer následující recept:

V páře vařené brambory se oloupají a prsty na mouku rozetřou. Mouka tato zůstane 24 hodin státi a pak se k ní přimísí otruby, ¼ kg otrub na ¼ kg mouky. Přidáme k tomu 15 g másla, jedno vejce a 15 g kvasnic a vše uhněteme v těsto, které po pět hodin musí státi poblíže ohně, aby náležitě zkysalo. Chléb peče se půl druhé hodiny v pánvi vymaštěné.

Poznámka redakce Bejvávalo.cz
Upozorňujeme, že jde o historický text z roku 1904, nikoliv o současný recept jak pomocí konzumace brambor úspěšně vyléčit cukrovku.původ historického článku:
Česká hospodyně 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. listopadu 2018Debata k článku 'Brambory jako lék proti cukrovce?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.