Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Nová ruská válečná loď Poběda

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Informace o nové ruské lodi i o celém carském námořnictvu vám přináší článek z roku 1903.


Nová ruská veliká válečná loď Poběda

Ruská moc námořní nevyrovná se ovšem ani z daleka světové přemoci anglické — r. 1900 obnášel rozpočet na výdaje námořní v Anglii 704 mil. korun — a z toho na stavbu nových lodí 276 milionů, kdežto námořní rozpočet všech tří po Anglii největších států evropských tvořil dohromady 835 milionů — přece však jde Ruská námořní moc ihned za Francií a Americkými Státy spojenými.

Rozpočet na ni tvořil r. 1900 229 milionů, a z toho na stavbu lodí nových 110 milionů. Od r. 1900 přibyly loďstvu ruskému křižáky Poběda, Retvisan, Čarevič, Orel, Borodino, Car Alexandr III. a kníže Suvorov, Diana, Aurora, Bohatýr, Askoldt, Varjag, Bojarin a 2 dosud nepojmenované, a 15 torpedových člunů — to vše pro moře Východní neboli Baltické. Loďstvu na moři Černém přibylo 14 různých korábů.

Válečná panceřová loď »Poběda«, jak ji náš veliký obraz spodobňuje, vystavena byla r. 1900 v Petrohradě a spuštěna tam na moře.

Délka její činí 130 m , šířka 21,8, ponor 8,2 m. se 12876 tunami nákladu. Trojí šrouby a stroj, mající 15.500 HP (koňské síly), již vyvozuje 30 kotlů, dodávají lodi, poměrně velice štíhlé, rychlosti 18,5 uzlů. Náklad uhlí činí 2060 tun.

Panceřové brnění nedosahuje až na samotnou příď lodi, ale v středu jest 115 mm. silné. Výzbroj lodi sestává z neméně než 57 děl a pěti torpedových člunů. V předu má loď kovový stožár bitevní, se žerdí praporovou, v zadu stěžeň signalový.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Nová ruská válečná loď Poběda


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: