Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Zámek Kratochvíle - krásná památka, kterou jsme nechali zpustnout

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.
Vadí vám, jak pustnou některé opuštěné architektonické památky? V tom případě vás určitě zaujme článek z roku 1902, popisující smutný osud nádherného zámku Kratochvíle.


Rytířská síň na zámku Kratochvíle u Netolic.

Málo jest po celých Čechách tak vzácných památek stavitelského umění slohu renaissančního jako zámek Kratochvíle u Netolic, na úpatí šumavském, od města půl hodiny vzdálený.

A málo jest — řekněme to ihned spolu — památek našich, k nimž by se byli lidé tak macešsky zachovali, nechavše je na pospas úplně ničivému duchu zhouby.

Dnes z celé nádhery a slávy Kratochvíle zbývá pouze pohled vnější — vnitřek zámku je dávno a navždy zničen, a pouze ze starobylého obrazu, uchovaného na zámku Krumlovském, vidíme, jak to vyhlíželo kdysi v takové staročeské domácnosti.

Slavný pán český, pan Vilém z Rožmberka, chtěl se nějak zavděčiti pověstnému svému geniálnímu staviteli rybníků jihočeských, Jakubu Krčínovi z Jelčan, a daroval mu r. 1569 dvůr Leptač u Netolic.

Nový majetník i tento dvůr přestavěl a tak rozkošně upravil, že pan Vilém vida jej nemohl se ubrániti, aby dvůr ten v nové podobě zpět nežádal. Krčin jej, za slušnou ovšem náhradu, pánu svému vrátil, pan z Rožmberka přestěhoval se do něho i se svou manželkou a nazval jej Kratochvílí.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Zámek Kratochvíle - krásná památka, kterou jsme nechali zpustnout


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: