Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Zámek Kratochvíle - krásná památka, kterou jsme nechali zpustnout
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.

Vadí vám, jak pustnou některé opuštěné architektonické památky? V tom případě vás určitě zaujme článek z roku 1902, popisující smutný osud nádherného zámku Kratochvíle.


Rytířská síň na zámku Kratochvíle u Netolic.

Málo jest po celých Čechách tak vzácných památek stavitelského umění slohu renaissančního jako zámek Kratochvíle u Netolic, na úpatí šumavském, od města půl hodiny vzdálený.

A málo jest — řekněme to ihned spolu — památek našich, k nimž by se byli lidé tak macešsky zachovali, nechavše je na pospas úplně ničivému duchu zhouby.

Dnes z celé nádhery a slávy Kratochvíle zbývá pouze pohled vnější — vnitřek zámku je dávno a navždy zničen, a pouze ze starobylého obrazu, uchovaného na zámku Krumlovském, vidíme, jak to vyhlíželo kdysi v takové staročeské domácnosti.

Slavný pán český, pan Vilém z Rožmberka, chtěl se nějak zavděčiti pověstnému svému geniálnímu staviteli rybníků jihočeských, Jakubu Krčínovi z Jelčan, a daroval mu r. 1569 dvůr Leptač u Netolic.

Nový majetník i tento dvůr přestavěl a tak rozkošně upravil, že pan Vilém vida jej nemohl se ubrániti, aby dvůr ten v nové podobě zpět nežádal. Krčin jej, za slušnou ovšem náhradu, pánu svému vrátil, pan z Rožmberka přestěhoval se do něho i se svou manželkou a nazval jej Kratochvílí.původ historického článku:
Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. listopadu 2018Debata k článku 'Zámek Kratochvíle - krásná památka, kterou jsme nechali zpustnout'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.