Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jaké byly tenisové rakety neboli pletenky, se kterými se hrál tenis v minulosti

původně vyšlo: Stručný návod, jak hráti lawn-tennis 1914, autor O. Husák.
Zajímá vás, s jakými tenisovými raketami se hrál tenis v roce 1914? Náš historický článek vás s tehdejšími tenisovými raketami a míčky seznámí.


Pletenka (raketa)

Nástroj, kterým se hraje, nazýva se pletenka (raketa).

Jest zhotovena z pružného, pevného dřeva a propletena strunami, dobře napjatými. Správna raketa je vyvážena, t. j. její vypletená část váží tolik jako rukověť; podložíme-li prst pod kovový šroub, kterým je uprostřed spjata, vyzkoušíme snadno její rovnováhu.

Rukověť rakety nemá býti ani příliš tlustá ani tenká, ale vždy drsná, abychom ji mohli pevně držeti.

Váha rakety je vyznačena čísly, znamenající unce, váhu anglickou (unce = 28,32 g). Rakety vážící 12 až 13 uncí, jsou lehké a hodí se pro děti a dámy, hráči silní volí si rakety těžší.

Na raketě je rub (raw = raf) a líc (smooth = smas), rub poznáme na tenších, málo napjatých strunách, které jsou jiné barvy než struny rakety a jsou na rubu rakety navazovány uzlíčky; líc je strana druhá. Struny na raketě mívají velké napětí, proto se ráda bortí a zkřivuje na nich dřevěná, ohýbaná část; uschovávají se proto do dřevěných lisů. Je dobře občas raketu štětcem od prachu očistiti a olejem nebo lakem mírně namazati.

Cena raket je různá; nejlepší druhy raket stojí vždy přes 30 K. Můžeme však koupiti rakety mnohem levnější, až i za 7 K. Nejznámější druhy dobrých raket jsou od firmy Maas a Co. v Paříži, Slazenger a Davis v Londýně. »Másky« vyznamenávají se velkým napětím, »Dohertky« od Slazengra trvalostí.

Vhodné míče k této hře dodává firma Slazenger v Londýně a továrna Austro-American v Rakousku.

Na hříštích písčitých hrajeme vždy míči bílým suknem potaženými.zdroj historického článku:
Stručný návod, jak hráti lawn-tennis 1914, autor O. Husák.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jaké byly tenisové rakety neboli pletenky, se kterými se hrál tenis v minulosti


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: