Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

První obrněný automobil s protiletadlovou výzbrojí

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1909, autor neuveden.
Již na začátků vzduchoplavby si vojáci uvědomovali nutnost obrany proti leteckým náletům. Jeden z prvních samohybných protiletadlových systémů, určených pro boj proti letadlům i vzducholodím, vám představí článek z roku 1909.


Dělový automobil na balony a aeroplany.

Dříve, než budou sloužiti balony a aeroplany dopravě, bude jich zajisté používáno ve válce.

Je to ostatně patrno již z oné pozornosti, kterou věnují těmto technickým novinkám kruhy vojenské všech států. Surovost takové války přesahuje ovšem veškeré pomyšlení.

Rozumí se samo sebou, že současně s vývojem balonů a aeroplanů kráčí rozvoj přístrojů, jež jsou určeny na jejich ničení. Zmínili jsme se v loňském ročníku o Kruppově děle pro střelbu na letadla a dnes podáváme vyobrazení automobilu dělového, který byl sestrojen v továrně Die Rheinische Metallwaren und Maschinenfabrik.

Automobil tento (viz obrazec) je částečně obrněný a je poháněn čtyřválcovým benzinovým motorem o výkonnosti 20 HP. Hnací ústrojí jest shodné s obvyklým pohonem automobilu.

Automobil, v němž může býti pohodlně pět osob, jest vyzbrojen mitrailleusou Hotchkissovou ráže 8 mm, která jest umístěna mezi předním a zadním sedadlem a tak upravena, že se může podle potřeby otáčeti kol osy svislé, při čemž je možno její hlaveň otáčeti kol osy vodorovné, tak že se obsáhne celý terrain kolem automobilu.

Pohroma, která hrozí aeroplanům zavedením automobilů dělových, sestrojených zvláště proti letadlům, stává se nepatrnou, uvážíme-li, že se aeroplany pohybují velkou rychlostí.

Střelba na ně bude tedy velmi nejistá.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1909, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku První obrněný automobil s protiletadlovou výzbrojí


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: