Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Zimní cyklistické oblečení našich pradědečků

původně vyšlo: Velocipedista 1889, autor neuveden.
Milujete jízdu na kole či elektrokole a neodradí vás od toho ani zima, sníh a studené počasí? Ani pro první cyklisty nebylo studené počasí žádnou překážkou. Článek z roku 1889 vám prozradí, jak se tehdy sportovci na zimní prijížďky na kole oblékali.


Jak se máme při jízdě v saisoně zimní oblékati?

Obyčejně koncem měsíce září každého roku končí příjemná saisona našeho sportu a málo kterému jezdci, zvlášť v dobách dřívějších, přišlo na mysl v měsíci říjnu, listopadu atd. sobě vyjeti.

Však pokrokem doby, když v sportu jsme byli staršími a zkušenějšími, konány výlety dosti zhusta i v měsících podzimních. Zvláště pak v ČKV. na Smíchově ujaly se v době nynější výlety večerní, které vždy četně navštěvovány bývají a vyznamenávají se srdečností a animovanou zábavou.

Při té příležitosti, právě jako v době letní pečlivě jsme povinni vybírati sobě kroj, který by chránil před nastuzením, tím více jest nám přihlížeti v době zimní a zvlášť za večerů chladných, jak záhodno jest se oblékati, aby jízda neměla na zdravotní stav žádných nepříjemných následků.

Oblečme tudíž vždy oděv teplý, přiléhající, aby zevnější studený vzduch neměl k tělu přístupu a přirozená teplota tělesná nebyla snižována. Nejvíce příležitosti k vnikání studeného vzduchu poskytují rukávy, do kterých při jízdě tlačí se vzduch, čemuž zabráníme, opatříme-li tricot (sweatre) úzkými rukávy a na ruce navlékneme dlouhé rukavice vlněné.

Kabát budiž vždy k tělu přiléhající a zcela zapjatý a u krku málo vystřižený. Kdo pak z jezdců náchylným jest k nemocem krčním, nechť vezme sobě na krk šátek aneb opatří si nějaký teplý kožený límec. Čepici nosme teplou a pokud možno opatřenou záklopkami na uši.

Spodní čásť těla oblekejme nejraději spodky tricotovými, teplými a k tělu přiléhajícími, systému Jägrova, aneb používáme-li obyčejných krátkých spodků soukenných a Jägrových punčoch, navlekněme přes tyto úzké vlněné gamaše přes kolena sahající, aby nohy chráněny byly před vzduchem studeným, tak jako tělo hořejší.

Obuv budiž sdělána z kůže nepromokavé, ke kotníkům sahající, vyložena uvnitř tak zvaným »flanelem« anebo tenkým »filcem«.

Jsme-li takto předepsaným oděvem opatřeni, můžeme bez všelikého nebezpečí výlety podnikati, ano i delší cesty konati a nemusíme býti v obavách, Že přivodíme sobě vážnější nějakou nemoc.

Odpočíváme-li po vykonané jízdě delší dobu, odebeřme se do teplé místnosti, sundejme čepici a rukavice, po případě nákrčník aneb šátek a rozepněme kabát, tak aby při nastoupení další jízdy nebyl studený vzduch pro nás příliš nepříjemným.


Původní zdroj historického článku:
Velocipedista 1889, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. prosince 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.