Zapomenuté recepty na bramborové kotlety

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Úprava jídel zemákových 1880, autorka Hana Dumková.
Máte rádi brabory a rádi zkoušíte něco nového, respektive zapomenutého? Zkuste kotlety, které nejsou z masa jak je zvykem, ale naopak z brambor. Naše recepty na bramborové kotlety pochází z roku 1880 a určitě si na nich výborně pochutnáte i dnes.
Následující text pochází z roku 1880

Kotletky.


Zemákové kotlety.

Zemáky se uvaří, oloupají se, pokud jsou horké, rozmačkají se válem, osolí se, přidá se tolik mouky, aby povstalo těsto jako na nudle, rozkrájí se na malé kousky, udělají se z toho kotletky, máslo se rozehřeje, kotlety do něho vloží a nechají tak dlouho na másle, až jsou po obou stranách žluté.


Zemákové kotlety.

Půl kila vařených postrouhaných zemáků se dá na vál, udělá se důlek, roztluče se vejce, nasype se hrst mouky a soli, těsto se vypracuje, udělají se z toho kotlety, obalí se nejdříve ve vejci a v housce; nakrájí se podlouhlé kousky petružele, obalí se v housce; do každého kousku se může vpichnouti kousek mrkve a na pánvi se upekou až sežloutnou.

Zemákově kotlety.

Uvařené, oloupané zemáky se na vále rozmačkají, pokud jsou horké, čistým nožem složí, sůl a hrst mouky se přidá, dobře se vypracuje s vejcem, kotletky udělají a do každého dá kousek mrkve. Tenké lístky šunky se pokladou na kotletky, obalí se ve vejci a housce a po obou stranách se upekou do žluta, dají se ve spůsobu věnce na mísu a nesou horké na stůl.

Zemákové kotletky.

Půl kila (libra) rozstrouhaných zemáků se dá na vál a přidá hrst mouky, dobře se to vypracuje, uprostřed se udělá důlek, přimíchá vejce, 2 lžíce mouky a sůl z toho se pak udělají kotletky, na pánvi se rozpustí máslo, kotletky do něho vloží, přilije se lžíce vody, po obou stranách se do žluta upekou a dají horké na stůl.

Zemákové kotletky.

Půl kila (libra) vařených, rozstrouhaných zemáků se dá na vál, přidá hrst mouky, sůl, trochu marjánky, vejce, lžíce mouky a trochu muškátu. Těsto se dobře vypracuje, přimíchá se pak 45 gr. (3 loty) očištěných jemně rozsekaných sardelí; z toho se udělají kotletky, obalí se ve vejci a postrouhané housce, pokladou se jedna na drahou do vymaštěné pánve, přidá se lžíce smetany a po obou stranách se upekou.

Zemákové kotletky.

Půl kila (libra) rozstrouhaných zemáků se dá na mísu, usmaží se 8 prostředních na vepřovém sádle do žluta, smíchají se zemáky, přidá vejce, 2 neb 3 lžíce jemné mouky a sůl. Vše se dá na vál a udělá těsto s moukou takové, aby se mohlo vyváleli, z toho se udělají kotletky, nastrkají se do nich kousky mrkve místo kostí, obalí se ve vejci a rozstrouhané housce a po obou stranách se do žluta upekou.

Zemákové kotletky.

Na mísu se dá ½ kila (libra) rozstrouhaných zemáků, 4 lžíce kyselé smetany, 2 žloutky a sůl; na vále se udělá pevné těsto, z něho se udělají kotletky, obalí se ve vejci a rozstrouhané housce a po obou stranách do žluta upekou.

Zemákové kotletky v papíře.

Je-li zbytek masa, rozseká se s cibulí a petruželí. Na ½ kila (libru) rozsekaného masa se dá ½ kila (libra) vařených, postrouhaných zemáků, sůl a muškát. Když je maso hodně rozsekáno, utluče se se zemáky v moždíři, na vál vysype a z toho stejné kotletky udělají, ve vejci obalí a z petružele neb mrkve kousky místo kostí přidají. Z nebarveného papíru se vystříhají čtyřhranné kousky, a pomastí se, na každý kousek se položí jednotlivé kotletky a upekou se na pánvi neb na roště až jsou žluté. Horké se nesou na stůl.


Původní zdroj historického článku:
Úprava jídel zemákových 1880, autorka Hana Dumková.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. prosince 2019


Diskuze k článku „Zapomenuté recepty na bramborové kotlety“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.