Výuka lyžování z roku 1909: Jízda na běžkách po rovině

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: O jízdě na lyžích - 1909, autor Dr. Rudolf Ročák.
Baví vás běžecké lyžování a zajímá vás, jak kdysi po rovině lyžovali naši předci? Nebo se právě učíte běžkovat a chtěli byste to vyzkoušet podle návodu, starého více jak sto let? Ať tak nebo tak, kapitola o jízdě na rovině z učebnice lyžování z roku 1909 je něco přesně pro vás.
Následující text pochází z roku 1909

Jízda na lyžích.

Při návodu k nácviku spojuji pokud to možno postup učební s osnovou samotnou, pokoušeje se zároveň zavěsti české názvosloví.

Jízda po rovině.

Začni vždy cvičiti jízdou po rovině, nikdy na svahu. Připevni dle pokynů daných lyže i polož je zcela rovnoběžně. Tak musí leželi lyže vždy, ať již lyžec klidně stojí aneb jede.

Tento pravidelný stoj s lyžema rovnoběžnýma jmenuji »stojem přímým« na rozdíl od »stoje od vratného« a »přívratného«, kteréžto pojmy níže objasněny budou. — Prohni kříž, vypni prsa, hlavu vzhůru; kolena jsou měkká, ohnutá. Nakloň se mírně ku předu tak, abys nezvedaje pat stál na špičkách.

Nyní zkoušej první kroky s holemi či holí, abys naučil se na lyžích stáli. Na to odlož hole, rozpaž a počni cvičiti následovně: Nadzvedni patu nohy, jíž pohyb začínáš i suň úsečně lyhu po sněhu rovně vpřed, konaje tak výpad.

Přenes ihned celou váhu těla na nohu vypadající a stejným způsobem proveď výpad nohou druhou. Z počátku výpady rozděluj, vždy však rázně prováděj.

Opakuji, že váha těla není při těchto výpadech nikdy rozdělena na obě nohy, nýbrž spočívá vždy na noze vypadající (Obr. 1.).

Nohou zadní neodrážím, jako při jízdě na bruslích. Výpadu bych tím nepomohl, naopak zadní lyha spíše by zpět sklouzla a výpad rušila. Pohyb děje se jedině opětovanými výpady.

Záhy spozorujeme, že, konáme-li výpady dosti rázně a váhu předkloněného těla zcela na nohu vypadající přenášíme, že pojíždíme značně ku předu, při čemž špička nohy zadní, jež jest zcela odlehčena, svou lyhu samozřejmě také lehce ku předu táhne.

V tom okamžiku, jakmile noha vypadající pohyb dokončila, provádí noha zadní stejný pohyb až po několika cvičeních spojuje lyžec tyto výpady v souvislý, splývající krok t. zv. telemarský (Telemarky, okres v Norsku), při němž svalstvo nohou nikterakž se nenamáhá, nýbrž pohyb děje se dovedným, nepřerušovaným přenášením váhy těla z nohy na nohu, jakž shora vylíčeno (Obr. 2.). —

Kolena buďtež stále měkká, ohnutá, kříž prohnut, prsa vypnuta, hlava vzhůru, dráhy lyží stále rovnoběžné.

Lyže se vůbec se sněhu nezvedají, naopak noha vpřed se sunoucí tlačí pevně lýhu do sněhu, nesouc celou tíhu těla, noha zadní rovněž lehce tiskne svoji lyhu k zemi.

Tím udržujeme rovnováhu i přímý směr. —

Dobrý jezdec může při tomto kroku s výhodou použiti dvou lehkých holí, jimiž rychlost zvyšuje (Obr. 3.).

Norové, Švédové, zejména ale Lopaři a Finové docilují tímto krokem na suchém sněhu velkých rovných plání ohromné rychlosti.


Původní zdroj historického článku:
O jízdě na lyžích - 1909, autor Dr. Rudolf Ročák.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. ledna 2022


Diskuze k článku „Výuka lyžování z roku 1909: Jízda na běžkách po rovině“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.