Vynálezce Edison a jeho smysl pro humor

původně vyšlo: Eva - 1910, autor neuveden.
Thomas Alva Edison je dodnes znám jako vynálezce velké řady vynálezů, které doslova změnily svět. Málo se ale ví, že Edison byl ve své době znám i jako pořádný vtipálek. Článek z roku 1910 vám Edisonův smysl pro humor názorně přiblíží.


Edisonovy žerty.

V knize od F. A. James, pod titulem: „60 let života . vynálezců“, stojí několik rozmarných episod z doby, kdy velký americký vynálezce a reklamator Thomas Edison, vynalezl fonograf.

Dokud přístroj ten nebyl ve světě ještě znám, používal jej Edison často k obveselení svých známých, ale také překvapoval a nabíral si je rád.

Tak postavil jednou fonograf do pokoje hosta, který u něj bydlel a když tento se na lože kladl, ničeho netuše, ozval se najednou hrobový hlas : „11 hodin — ještě jedna hodina!“ Host tvrdl hrůzou. Hledal všude rozčilený, ale nikde nic. Ulehl, ale usnouti nemohl, přemýšleje, co asi příští hodina přinese.

Ted odbyla půlnoc a zase jiný hlas, ještě hrobovější, volal: „Dvanáct hodin — připrav se k smrti!“ To bylo přec pro zaraženého muže mnoho; vyskočil z postele a utíkal na chodbu, kde ho Edison čekal, váleje se smíchy.

Jiný, originelní žert, pro ubohé Evropany, až mnoho americký a pro naše slabé nervy snad i hrubý, však co se o Edisonu vypráví, přičítá se na jeho účet. Jednoho dne, přinesl jeden list zprávu, že Edison právě skončil nový vynález a sice košili, která má tu vlastnost, že se může dvanáct měsíců nosit.

A sice, že pozůstává z 365 tenkých vrstev jisté látky, které sloučení je ovšem Edisonovo tajemství a že každý šťastný vlastník zázračné košile, potřebuje vždy za měsíc, jednu vrstvu té látky oškrabat a nová čistá košile je na těle.

Fantastický vynálezce doložil, že on sám kouzelné košile používá a že jest toto jistě nejskvělejší vynález: „Edisonův Well“. Příhoda tato letěla jako vichr 500 americkými časopisy, věřilo ji 500.000 čtenářů a teď počal pravý dešť poptávek, přání a návrhů na nešťastného vynálezce.

Celý svět chtěl Edisonovu košili, mnozí zaslali zároveň peníze, aby měli zásilku zajištěnou a brzy ji obdrželi. Pak se dostala zpráva dále do světa, sami copatí Číňané byli pro patentní košili celí zaujati. Agenti, továrníci o překot nabízeli, žádali, zkrátka Edison byl jeden čas v pravé bídě o košile.

Konečně nahlédlo publikum, že se zde jedná o novinářskou kachnu a krásný sen o košili, jež se dá seškrabat, rozplynul se v mlhu.


Původní zdroj historického článku:
Eva - 1910, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. srpna 2021


Diskuze k článku „Vynálezce Edison a jeho smysl pro humor“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.