Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Vegetariánství: co jíst, abychom ušetřili peníze a pomohli svému zdraví

původně vyšlo: Česká hospodyně 1907, autor neuveden.
Zajímá vás, jak ušetřit peníze za jídlo a přitom nijak nepoškozovat své zdraví nedostatkem důležitých látek? Podle článku z roku 1907 skvělou volbou rostlinná strava.


Rostlinná strava

Neustálé zdražování masa činí stravování velkých mas lidu skoro již nemožným a nutí lidstvo ku přemýšlení o náhradě za drahé maso.

Jest tedy nutno, veškeré, nám po ruce jsoucí potraviny co do jich výživnosti pečlivě zkoumati. Co se rostlinné potravy všeobecně týče, nemá táž s dostatek bílkovin a tuku, aby z ní člověk tu posilu čerpal, kterou nutně potřebuje, jest však přece dosti vzácné ceny při vyživování.

Jest hlavně bohata na cukernaté látky, které rovněž energii vyvolávají, mimo to obsahuje minerální soli a organické kyseliny, posiluje tudíž soustavu nervovou, urychluje trávení bílkovitých substancí a co hlavního, způsobuje změnu ve stravě.

Byť by tedy látky rostlinné nemohly maso nahraditi, tož přece jsou výtečnou pomůckou, kterou hlavně nyní nelze pohrdati. Dr. Siekinger v Brně pojednává v lékař, odborných listech o rostlinné stravě se stanoviska národohospodářského.

Vypočítal, že rostlinná strava s přibráním sýra, másla a mléka stojí tři- až čtyřikrát méně pro osobu než maso a zelenina. Čočka, boby a hrách, které usušené 23—25% bílkovin obsahují, stačí k úplné výživě, přidáme-li hojně dusíku obsahující mouku leguminosovou.

Dle těchže výpočtů rostlinnou stravou uspoří jedna osoba do roka nejméně 100 K. Známý hygienik prof. König udává, že rodina tříčlenná při stravě rostlinné do roka 250 K ušetří, aniž by tím výživa ohrožena byla. Také ovoce a houby hrají při výživě velkou úlohu.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1907, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. října 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.