„Tolstoj je starý blbec!“ prohlásil poslanec ve sněmovně

původně vyšlo: Lidové noviny - 1928, autor K.
Rusko má ve své minulosti několik osobností, které doslova uznává celý svět. Jednou z nich je bezesporu i spisovatel a filozof Lev Nikolajevič Tolstoj. Přesto o tomto ruském velikánu kdysi jeden poslanec prohlásil, že je to starý hlupák. Článek z roku 1928 vám o tom prozradí víc.


»Tolsloj - starý blbec«

Ve vídeňské Arbeiterzeitung vzpomíná bývalý parlamentní zpravodaj tohoto listu dr. Gustav Pollatschek zapomenutého jubilea, které v letošním roce Tolstého nepostrádá zajímavosti.

3. dubna bylo tomu 20 let, co vídeňský křesťansko-sociální poslanec Heřman Bielohlawek pronesl v poslanecké sněmovně památná slova: »Tolstoj je starý blbec.« Tenkrát poslanec Pernerstorfer v rozpravě citoval výrok Tolstého: »Jediný dům, kde slušný člověk na Rusi může bydlet, je vězení.«

Nato opáčil Bielohlawek, bývalý hokynář, který se již předtím proslavil různými duchaplnými výroky: »Tolstoj je starý blbec!« Když pak v příští schůzi ruský poslanec Hlibovicki tento výrok interpeloval jako urážku, ostouzející rakouský parlament v celém světě, vymlouval se Bielohlawek, že neslyšel, že Pernerstorfer mluví o Rusku, jinak by prý nebyl toho slova užil.

Ale výrok ten učinil Bielohlawka slavným, šel celým světem a karakterisoval kulturní úroveň vídeňských křesťanských sociálů stejně dobře jako vyhlazovací boj proti českým školám.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1928, autor K.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. prosince 2022


Diskuze k článku „„Tolstoj je starý blbec!“ prohlásil poslanec ve sněmovně“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.