Stalin ve vzpomínkách bývalého sovětského diplomata: Byl to zbabělec, který neuměl pořádně rusky!

rubrika: historické články / významné osobnosti, původně vyšlo: Národní listy - 1930, autor neuveden.
Jaký byl neomezený vládce Ruska Josif Vissarionovič Stalin člověk? Jakou měl povahu, jak se choval k ostatním nebo jakým zvláštním způsobem proběhla jeho druhá svatba? To vše se můžete dozvědět ze vzpomínek, které v roce 1930 zveřejnil bývalý sovětský diplomat Grigorij Zinovjevič Besědovskij.
Následující text pochází z roku 1930

Tyran v nedbalkách.

Co prozrazuje o sovětském diktátoru Stalinovi bývalý sovětský diplomat.

V pařížských listech uveřejňuje bývalý sovětský diplomat Besedovskij zajímavý článek o Stalinovi, nejvyšším bolševickém diktátoru a dědici Leninovy moci. Všemocný muž, který téměř autokraticky ovládá nyní stomilionový slovanský národ, není vůbec Slovan, nýbrž Gruzínec. Až dosud se Stalin nenaučil správně rusky. Aspoň jeho přízvuk je stále kavkazský.

Stalin nebydlí v Moskvě samé, nýbrž v jejím předměstí Gorki. Bydlí v témž domě, v němž poslední leta života trávil Lenin. Ráno odváží jej do Kremlu mohutné auto, v němž mimo diktatora sedí dva členové politické policie, pověstného GPU. V určité vzdálenosti sleduje Stalinův vůz jiné auto, plné členů GPU (bolševické „čeky“). Rovněž všechny moskevské ulice až do Kremlu jsou hlídány čekisty. Všemocný diktátor, jak viděti, je zbabělec.

Jako tak mnozí povýšenci, vyměnil si i Stalin manželku, když se dostal k moci. Avšak ani pro druhou manželku nezbývá Stalinovi mnoho času, takže nebyl ani osobně přítomen svému sňatku. Příslušné listiny o rozvodu s první ženou a o sňatku s druhou ženou byly mu dodány zvláštním kurýrem.

Většinu svého času tráví Stalin v Kremlu. Teprve pozdě v noci za doprovodu čekistů odjíždí do svého soukromého bytu.

Zvláštností Stalinovou jest, že pěstuje kamarádské večírky s mládeží, s komsomolci. Někdy takové večírky končí pitkami.

Diktatorské sklony Stalinovy jeví se i v soukromém životě a tento gruzínský rudý satrapa se domnívá, že může i mrakům naporučit, aby vydaly déšť. Tak když továryš Pjatakov onemocněl otravou alkoholem a nikotinem, naporučil Stalin lékařům: „Do čtrnácti dnů ať je Pjatakov vyléčen.“ „Koňské kuře“, které byl Pjatakov podroben, podařilo se sice odstraniti příznaky otravy, avšak Pjatakov se nervově zhroutil a — skonal.

Když se jeden ze soudruhů Stalinových stal v Tiflisu obětí automobilového neštěstí, poslal rudý diktátor šéfu politické policie tifliské depeši tohoto znění: „Šoféra ihned zastřelit!“

V této stručné depeši je obsažena vrcholná moudrost Stalinova diktatorského umění: odstřelit všechny, kdo jsou rudému samovládci nepříjemní nebo nepohodlní. Avšak i s tyranským Stalinem samým bude súčtováno!...


Poznámka Bejvávalo.cz:
Více vzpomínek na Stalina i tehdejší Rusko se můžete dozvědět v knížce, která u nás v roce 1930 vyšla pod názvem „Paměti sovětského diplomata“.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1930, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. května 2023


Diskuze k článku „Stalin ve vzpomínkách bývalého sovětského diplomata: Byl to zbabělec, který neuměl pořádně rusky!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.